تجهیزات بخش ها

سایر تجهیزات

خدمات

دسته بندی شرکت ها

انتخاب الکترود مناسب
اندازه و ظروف نمونه‌گیری در انتخاب ابعاد فیزیکی الکترودها نقش تعیین‌کننده دارند . در صورت نیاز به استفاده از الکترودها در یک شرایط دشوار، معمولاً از مناسب‌ترین الکترود
11ـ3: انتخاب الکترود مناسب
اندازه و ظروف نمونه‌گیری در انتخاب ابعاد فیزیکی الکترودها نقش تعیین‌کننده دارند . در صورت نیاز به استفاده از الکترودها در یک شرایط دشوار، معمولاً از مناسب‌ترین الکترود مجهز به ساقه پلاستیکی و کلاهک ایمنی انتخاب می‌شود و در زمان نیاز به اندازه‌گیری مستقیم از روی یک صفحه ، انتخاب الکترود صاف بهترین گزینه است . برای انتخاب الکترود مرجع شکل فلوچارت 9ـ3 می‌تواند بهترین ابزار راهنما در رسیدن به چنین هدفی باشد .

شکل9ـ3: انتخاب الکترود مرجع مناسب در شرایط اندازه‌گیری متفاوت

12ـ3: نگهداری از الکترودها
نگهداری صحیح از الکترودها می‌تواند دربرگیرنده نتایج زیر باشد :

 • پاسخ سریع‌تر
 • اندازه‌گیری مطمئن‌تر
 • عمر طولانی‌تر
نگهداری از الکترودهای شیشه‌ای و مرجع ، الزامات منحصربه‌فردی را طلب می‌کنند . به همین دلیل لازم است بحث نحوه نگهداری از آنها به صورت جداگانه دنبال شود .
توجه: روش نگهداری از الکترودهای شیشه‌ای و مرجع را می‌توان برای الکترودهای ترکیبی نیز به کار برد .
13ـ3: نحوه نگهداری از الکترود شیشه‌ای
برای نگهداری از الکترودهای شیشه‌ای لازم است موارد زیر به دقت رعایت شوند:

 • پوسته یا غشاء شیشه همیشه تمیز باشد. هرگاه از الکترودها برای محلول‌های کاملاً آبکی استفاده می‌شود شست‌وشوی آنها با آب مقطر کافی است . تکرار شست‌وشوی الکترودها با مواد تمیزکننده ضعیف هر هفته یک بار توصیه می‌شود . اما در زمانی که از الکترودها برای استفاده در محلول‌هایی چرب یا دارای پروتئین به کار می‌روند لازم است از مواد تمیزکننده قوی‌تر نظیر محلول هیپوکلریت با خاصیت قلیایی استفاده شود. در چنین مواردی استفاده از RENOVO.X توصیه شده است .
 • الکترود شیشه­ای را بایستی در آب مقطر نگهداری کرد یا در فواصل هر بار استفاده آن را در بافر اسیدی ضعیف غوطه­ور ساخت . استفاده طولانی مدت محلول‌ها با خاصیت قلیایی یا حتی محموله‌هایی با اسید هیدروفلوریک ضعیف به طور جدی می‌تواند منجر به کاهش طول عمر الکترود یا خرد شدن تدریجی پوسته آن گردد . بروز چنین شرایط در دماهای بیشتر جدی‌تر است .
 • برای نگهداری الکترودهای ترکیبی در طول شب، لازم است فقط در آب مقطر قرار داده شوند و در صورت عدم نیاز استفاده از الکترودها به مدت دو هفته یا بیشتر توصیه می‌شود که از آنها به صورت خشک نگهداری شود.
توجه: قبل از استفاده از الکترودهای نگهداری شده به صورت خشک لازم است در آب به‌خوبی خیس خورده باشند. 
 • حباب‌های هوا نباید اطراف داخلی الکترود مرجع را احاطه کرده باشند . چنین امر منجر به بدست آمدن یک نتیجه ناپایدار خواهد شد . احاطه شدن حباب‌های هوا با کریستال‌هایKCI ممکن است حتی با گرم کردن الکترود به ملایمت در حمام آب گرم با حرارت حداکثر 60 درجه سانتی‌گراد نیز نتیجه‌بخش نباشد.
 • برای فراهم آمدن پایداری، لازم است بخش برآمدگی سطح شیشه حساس به pHالکترودهای شیشه‌ای نو یا نگهداری شده به صورت خشک را قبل از استفاده برای چند ساعت در آب مقطر یا یک بافر اسیدی خواباند . پاسخ زمان طبیعی از این نوع الکترودها تقریباً بعد از 24 ساعت حاصل خواهد شد . برای الکترودهای کوچک‌تر ممکن است به زمان بیشتری برای خواباندن آنها در آب مقطر نیاز باشد .
 •   در صورت کند بودن  پاسخ الکترود ، صیقل دادن ملایم لایه بیرونی شیشه می‌تواند کمک‌کننده باشد. در صورت انجام چنین عمل و عدم توفیق در اخذ پاسخ ، روش توصیه شده در رفع این عیب شامل خواباندن این الکترود به مدت یک دقیقه در محلول بیفلورائید آمونیم 20% و بعد به مدت 15ثانیه در اسید هیدروکلرائید6M می‌باشد که پس از آن بایستی الکترود را با آب به خوبی شسته و سپس به مدت 24 ساعت در آب یا محلول بافر اسیدی قرار گیرد.
 •   فعالیت الکترود شیشه‌ای در محلول‌های آبکی بستگی به میزان تماس لایه شیشه‌ای روی صفحه شیشه حساس به pH در زمان غوطه‌وری یا اندازه‌گیری دارد. اندازه‌گیری در مایعات غیر آبکی یا نیمه آبکی درصورتی‌که الکترود مرتباً با آب یا بافر اسیدی خیس شود امکان‌پذیر است .
 • به دلیل عبور یک جریان بسیار کم از الکترود شیشه‌ای در صورت نیاز به اخذ یک نتیجه اطمینان‌بخش لازم است از کابل ، دوشاخه و اتصال ها کاملاً تمیز و خشک استفاده شود .
 •  طول عمر یک الکترود شیشه‌ای وابسته به دقت فردی و رعایت عوامل افزایش دهنده عمر الکترود است . بدین ترتیب که افزایش دما، محلول قلیایی ، تکرار صیقل و عدم نگهداری مناسب می‌تواند منجر به کاهش عمر الکترود گردد . یک الکترود شیشه‌ای استاندارد با رعایت کلیه عوامل نگهداری می‌تواند دارای طول عمری برابر با یک یا دو سال باشد .
1395/12/28


نظرات بیندگان
نظر شما
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
سوال یا نظر شما : ( لطفا اطلاعات تماس خود را وارد کنید) :

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 661
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )