ردیاب ها

هر نوع وسیله ای را که نسبت به نور حساس باشد می توان برای ردیابی انرژی تابشی استفاده کرد. سلول های حساس به نور ( Photocell )  و لوله های شیشه ای چشمی (Phototube) از ساده ترین نوع ردیابهای نوری هستند که با توجه به شدت نوری که به آنها برخورد می کند، جریان لازم را تولید می کنند. از ترانزیستورهای نوری و دیودهای نوری نیز می توان استفاده نمود. برای اندازه گیری نورهایی که شدتشان کم است از لوله هایی که نور را چند برابر می کنند، استفاده می شود. از این لوله های مخصوص در طیف سنجهایی که طول موج کم عرض را اندازه می گیرند و یا در آلات دقیقی که تغییرات شدید تابش نور را ثبت می کنند استفاده می شود. وقتی که نور به این لولهٔ مخصوص برخورد می کند از طریق آزادسازی الکترون، الکترون تولید می نماید که در نتیجه امواج را چندین برابر قوی تر می کند. این لوله های مخصوص خیلی سریع پاسخ می دهند. حساسیت آنها فوق العاده بوده و طول عمر آنها طولانی تر از سایر ردیابها میباشد.

طرح دیگری که به عنوان جایگزین در نظر گرفته می شود و نور از میان نمونه عبور کرده و سپس به طیف آن توزیع می گردد، استفاده از یک ردیف دیوارهای نوری، دوربین ویدیویی، یا ردیابهای مشابه می باشد که طیف نور ارسال شده را بطور همزمان دریافت می کند، حذف نمودن قطعات مشترکی که در غیر این صورت نورهای تک رنگ را در مسیر نور قرار خواهد داد میباشد. در سیستمی که از یک ردیف دیود استفاده می شود، ردیابهای دیود نوری مجاور که روی کریستال سیلیکون قرار دارد می تواند به طور همزمان چندین طول موج را از زیر نظر بگذارند.

ردیاب های یکپارچه، مانند دیودهای نوری سیلیکون و ردیف های دیود نوری نسبت به ردیاب هایی که با یک المنت و براساس خلاء کار می کنند، از پایداری بیشتری برخوردار هستند. همچنین ردیابهای یکپارچه از تأخیر (ایستادگی در برابر تغییر تصویر روی نشان دهندهٔ دوربین) و گستردگی (گسترش بار الکتریکی از کانالهایی که موج وسیعی به کانال های مجاور دارند) کمتری برخوردار هستند.

بررسی و نشان دادن اطلاعات

اطلاعاتی که از ردیاب گرفته می شود، بوسیلهٔ نشان دهندهٔ مربوطه نشان داده خواهد شد. نشان دهنده ها می توانند یکی از این انواع باشند: اندازه گیر آنالوگ، بازتاب شعاع نور روی یک صفحهٔ نمودار یا صفحهٔ نشان دهندهٔ دیجیتال (مانند دیود حذف کنندهٔ نور، LED، یا مونیتور ویدیو). اطلاعات مورد نظر را می توان به رایانه یا چاپگر نیز ارسال نمود. رایانه های ریز (Microcomputers) که نرم افزارهای پیچیده ای دارد نیز به دستگاه الایزاریدر افزوده شده اند که کار ارزیابی اطلاعات و همچنین حفظ این اطلاعات را به خوبی انجام می دهند. روش های فرآیند اطلاعاتی که چندین طول موج دارند، در مشخص نمودن طیف هایی که روی هم قرار گرفته اند، کمک به سزایی می کنند. این طیف ها در محلول هایی که از چندین ماده تشکیل شده اند، ایجاد می شوند.

در ذیل به برخی از ویژگی های الیزاریدر بعنوان نهونه اشاره های گردد:

۱- زمان اندازه گیری؛ یک طول موج  ← ۸ ثانیه – دو طول موج  ← ۶ ثانیه

یکی از پارامترهای مهم در دستگاه الایزاری در زمان خوانش می باشد. هر قدر این زمان کوتاه تر باشد یکنواختی خوانش بیشتر خواهد بود. دستگاه های قدیمی حدود ۳ دقیقه نیاز به خوانش کل پلیت داشتند که اغلب بین نتایج اولین چاهک و آخرین چاهک در صورتی که به یک نمونه مشترک مربوط بودند اختلافی وجود داشت و امروزه دستگاه الایزاریدر حتی خوانش در سه طول موج را در زمانی کمتر از ۳ ثانیه انجام می دهند. بدلایل متعددی از جمله حذف رنگ زمینه آبی در اثر واکنش آنزیم HIRP برای TMB بعد از نورآرایی رنگ آبی به زرد استفاده از خوانش در طول موج رفرانس یا مرجع مورد نیاز می باشد، لذا در دستگاه های مذکور امکان خوانش در دو یا حتی ۳ طول موج در نظر گرفته شده است. بدیهی است که خوانش در چند طول موج نیاز به زمانی طولانی تر از خوانش در یک طول موج دارد.

۲- محدوده طول موج و یا فیلترها: با توجه به اینکه در طراحی سیستم های الایزا از آنزیم ها و سوبستراهای مشخصی استفاده می شود، در کاربردهای رایج آزمایشگاهی به طول موج های مشخص و یا فیلترهای محدودی نیاز می باشد. رایجترین فیلترهای مورد نیاز برای کیت های رایج الایزا عبارتند از: 405nm , 450nm ,  492 nm , 540 nm , 620 nm  تقریباً اغلب دستگاههای موجود، دارای ۵ فیلتر فوق می باشند و یا حداقل جایگاه نصب آنها تعبیه شده است. ممکن است بدلیل کاربرد کمتر فیلتر nm 540 ، این فیلتر حذف شده باشد، اما در الایزاریدرهایی که مانند اسپکتروفتومترها از سیستم گریتینگ استفاده می کنند، محدوده وسیعی از طول موج بین nm 750 – 400  پوشش داده می شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *