ظرفیت حافظه

یکی از پارامترهای مهم در ارزیابی خوانشگرهای الایزا ظرفیت حفظ برنامه آزمون ها میباشد، برخی از دستگاهها ظرفیت حفظ ۳۰ آزمون، برخی ۶۰ و نهایتاً تا ۲۰۰ آزمون را دارند. بدیهی است هر قدر ظرفیت حافظه برای نگهداری آزمون ها و نتایج بیشتر باشد دستگاه کارآتر بوده و قیمت آن هم افزایش می یابد. این بخش حافظه در خود دستگاه خوانشگر تعبیه شده و در صورتی که دستگاه قابلیت اتصال به کامپیوتر را داشته باشد، میتوان از حافظه کامپیوتر برای این منظور بهره برداری کرد و حجم و ظرفیت این حافظه افزایش قابل ملاحظه ای می یابد.

ابعاد و وزن دستگاه

به هر حال فضای موجود در آزمایشگاه ها محدود بوده و دستگاههای کم حجم با کارآیی بالا ارجح می باشند. مدلهای قدیمی این خوانشگرها حجیم و وزین بوده و علاوه بر سنگین بودن هنگام جابجایی، فضای زیادی را نیز به خود اختصاص می دادند، اما امروزه خوانشگرهای الایزا با وزنی حدود ۵ کیلوگرم و ابعاد حدود ۱۰×۱۵×۲۰ نیز طراحی شده و در دسترس می باشند. به علاوه، از سرعت خوانش بالایی برخوردار بوده و ظرفیت بالایی برای حفظ داده ها دارند.

مدهای محاسباتی

در قسمت اجرای آزمون ها، یکی از مهمترین پارامترها توان دستگاه در درجه بندی متفاوت محورهای محاسباتی و مدهای محاسباتی می باشد. گاهی محورها هر دو بصورت خطی، هر دو بصورت لگاریتمی، یکی خطی، دیگری لگاریتمی و بالعکس باید باشند. زمانی گراف ها نیاز به اتصال نقطه به نقطه داشتند، گاهی رگرسیون خطی مورد استفاده بود و لذا هر قدر دستگاه به لحاظ مدهای محاسباتی تکمیل تر باشد، قدرت مانور استفاده کننده دستگاه بیشتر خواهد بود.

در نهایت باید گفت که اکثر خوانشگرهای الایزا سیستم های فتومتر یک با تغییر کوچکی در نحوه خوانش و نوع کووت ها می باشند. سرعت خوانش در این دستگاهها بیشتر است. مدل های مشابه اسپکتروفتومترها نیز موجود هستند. ابعاد کوچک، وزن کم، داشتن تکان دهنده، مجهز بودن به چاپگر، مدل های محاسباتی متفاوت، داشتن فیلترهای بیشتر، ظرفیت حافظه بالاتر، امکان اتصال به کامپیوتر و لوازم جانبی خارجی (  external) نوع خوانش (استریپی، پلیتی) مهمترین پارامترها در انتخاب، ارزیابی و خرید دستگاه های خوانشگر الایزا می باشند.

مشکلات گزارش شده

همانند بسیاری از نتایجی که در آزمایشگاه های طبی بدست می آید، اطلاعات اشتباهی که از این دستگاه به دست می آید معمولاً ناشی از خطای کسی است که با دستگاه کار می کند و در بسیاری موارد نتیجه خرابی دستگاه و یا معرف شیمیایی بد نیست. گردانندگان این دستگاه باید با دقت تمام دستورالعمل مربوط به مقایسه و یکنواخت نمودن نمونهٔ رفرانس را که برای مقایسه استفاده می شود، دنبال نمایند. علاوه بر آن دقت سنجش دستگاه و یکنواخت بودن آن باید با استفاده از یک منبع استاندارد مانند نوار آزمایش رنگ خشک (DRY-DYE)، کنترل شود.

اما باز هم احتمال بروز خطا وجود دارد. به عنوان مثال، تجمع بخار تنگستن روی سطح داخلی لامپ و یا وجود رسوب در سطح خارجی آن میتواند باعث شود تا نتایج ناصحیح ارائه گردد. به عنوان مثال شدت دما و رطوبت، می تواند خصوصیات طیفی صافی ها را تغییر داده و در نهایت باعث از بین رفتن خاصیت آنها شود. سایر خطاهایی که در اثر خرابی دستگاه رخ می دهد عبارتند از انحراف نور در سیستم، پاسخ ناپایدار و غیر یکنواخت ردیاب و تغییراتی که در ولتاژ منبع برق دستگاه رخ می دهد و در نتیجه باعث اندازه گیری های ناصحیح خواهد شد. برای جلوگیری از تغییرات ولتاژ می توان یک تنظیم کنندهٔ ولتاژ روی دستگاه نصب نمود.

به هنگام تعمیر و نگهداری و تمیز کردن تجهیزات باید دقت کافی به خرج داد تا از انتقال آلودگی جلوگیری شود. علاوه بر آن برخی از کارخانه های سازنده، نوکهای قابل تعویخص و یک بار مصرف سر سمپلر ارائه می کنند تا از بروز این گونه مشکلات جلوگیری شود.

ملاحظات هنگام خرید

به هنگام خرید این دستگاه باید احتیاجات کلینیکی را به خوبی در نظر داشت، خصوصیات انالایزر، محدودهٔ طول موج، دقت، انعطاف پذیری به هنگام کارکردن و در دسترس بودن تجهیزات کمکی از مواردی هستند که باید در نظر گرفته شوند. علاوه بر بهای دستگاه باید نسبت به مواردی از قبیل کاربرد طول موج مضاعف و مدار متعادل نشان دهنده اطلاعات نیز توجه خاص شود.

اگرچه دستگاه هایی که دارای دو شعاع نوری هستند از دستگاههای تک شعاعی گران ترند ولی در عوض با سرعت بیشتری عمل کرده و به طور خودکار کمبودها یا خطاهای ناشی از شیشه های چشمی (phototube) را اصلاح می نمایند.

یک نکتهٔ مهم که دربارهٔ شستشو دهنده های الایزا و الایزاریدر در نظر گرفته می شود، قابلیت انطباق رایانه ای این سیستم می باشد. قابلیت و کارایی انطباق و اتصال با سیستم اطلاعاتی آزمایشگاه یا بیمارستان برای دادن اطلاعات آزمایشگاه، تأیید دقت و صحت آزمایش، خط کنترل کیفی، سنجش، آزمایش کارایی، بایگانی پروندهٔ بیماران طبق مقررات از اهمیت خاصی برخوردار می باشند. انطباق سیستم اطلاعاتی آزمایشگاهی سریعترین و بهترین راه، برای اداره نمودن حجم وسیع اطلاعات آزمایشگاهی است، که هر روز ایجاد می گردد. همچنین این امر کمک می کند تا با استفاده از یک روش ساده و قابل اطمینان، نگهداری اطلاعات بیماران میسر گردد.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *