تجهیزات بخش ها

سایر تجهیزات

خدمات

دسته بندی شرکت ها

موارد اساسی در نگهداشت الکترود
اندازه­گیری یا ردیابی وضعیت الکترود نیازمند نگهداشت دوره‌ای هدایت محلول در یک قرائت دقیق است در این راستا، مراحل توصیه شده برای جایگزینی محلول الکترولیتی به ترتیب زیر است
 20ـ3: موارد اساسی در نگهداشت الکترود
هر4ماه یکبار
اندازه­گیری یا ردیابی وضعیت الکترود نیازمند نگهداشت دوره‌ای هدایت محلول در یک قرائت دقیق است در این راستا، مراحل توصیه شده برای جایگزینی محلول الکترولیتی به ترتیب زیر است :

  1. الکترود ردیاب را از محلول بافر ذخیره خارج کنید
  2. الکترود ردیاب را با آب مقطر زیاد شست‌وشو دهید
  3. پوشش یا سرپوش روی الکترود ردیاب را خارج کنید
  4. لوله اطراف الکترود داخلی را با یک محلول کلراید پتاسیم پر کنید. این عمل را با استفاده از یک سرنگ انجام دهید . مطمئن شوید که سرسوزن سرنگ با داخل الکترود تماس نخواهد داشت
  5. الکترود را مجدداً با پوشش آن پوشانده و با آب مقطر شست‌وشو دهید.
  6. چنانچه از الکترود استفاده نمی‌شود آن را در محلول بافر نگهداری کنید
21ـ3: تمیزکردن الکترود
نوع تمیزکردن الکترود ، بستگی به نوع آثار آلودگی دارد . مهم‌ترین روش‌ها در این رابطه به ترتیب زیر است :

  1. نظافت عمومی: الکترود pH را در یک محلول 0.1MHC1یا 0.1MHNO3برای20 دقیقه نگه‌دارید و سپس آن را با آب بشویید.
  2. از بین بردن باکتری‌ها و آلودگی‌ها : الکترود pH را در یک محلول معمولی رقیق سفید کننده (بعنوان مثال1%) برای 10دقیقه نگه داشته و سپس با آب فراوان بشوئید.                
  3. پاک کردن از روغن و گریس: الکترود pH را با یک ماده شستشوی ملایم یا با الکل متیلیک شستشو داده و سپس آن را با آب بشوئید.
  4. پاک کردن از پروتئین­های نشست کرده: الکترود pH را در 1% پپسین و 0.1MHC1برای 5 دقیقه نگه داشته و سپس را با آب شستشو دهید.
22ـ3: تأثیر دما
دما نقش بسیار مهمی بر نمونه، بافر pH و مشخصات الکترود دارد . وابستگی تأثیر دما بر بافرها کاملاً شناخته شده است و میزان این اثر را بر روی شیشه هر یک از بافرها به صورت شفاف مشخص است. تغییر میزان pH نسبت به دما در بافر‌های اسیدی غیر آلی حداقل و در بافر‌های قلیایی و بعضی بافرهای آلی حداکثر می‌باشد .  
از لحاظ تئوری، اندازه‌گیری و کالیبراسیون نمونه تحت آزمایش بایستی در یک دما انجام گیرد . در حالی که اندازه‌گیری با اختلاف دمای 2تا 5 درجه سانتی‌گراد نیز در اکثر مواقع قابل قبول واقع می‌شود . به عنوان مثال شکل 14ـ3 نمودار pH نسبت به mVدر دماهای مختلف را نشان می‌دهد.

شکل14ـ3: تعریف iso - pH
نکته قابل توجه آنکه اکثر الکترودها تقریباً در یک نقطه همدیگر را قطع می‌کنند که به این نقطه برحسب نمودار شکل 14ـ3 نقطه ایزو پتانسیل یا iso - pH نامیده می­شود. نقطه iso - pH معمولاً معمولاً بعد از دو نقطه از یک کالیبراسیون معمولی و کالیبراسیون سوم به دست می‌آید بافر سوم مورد استفاده بایستی مشابه یکی از دو بافر اولی، اما با دمای کالیبراسیون حداقل20 درجه سانتی‌گراد دارای تفاوت باشد .
 
 

شکل15ـ3: اثر دما بر روی یک الکترود ایده­آل
میزان دقت اندازه‌گیری در بسیاری از کاربردها جبران‌پذیر است اما این عمل می‌تواند بر پایداری یا دیگر مشخصات الکترود به‌انضمام نقطه ایزوپتانسیل تأثیرگذار باشد .

1395/12/28


نظرات بیندگان
نظر شما
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
سوال یا نظر شما : ( لطفا اطلاعات تماس خود را وارد کنید) :

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 593
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )