تجهیزات بخش ها

سایر تجهیزات

خدمات

دسته بندی شرکت ها

کالیبراسیون الکترودها
کالیبراسیون روندی است که از طریق آن می‌توان اطلاعات دقیق نقطه­ مبدأ و شش به یک الکترود منحصر به فرد متصل شده به یک ابزار که توانایی انتقال دقیق مقدار mV به عدد قابل قرائت pH را داراست اخذ کرد
16ـ3: کالیبراسیون
کالیبراسیون روندی است که از طریق آن می‌توان اطلاعات دقیق نقطه­ مبدأ و شش به یک الکترود منحصر به فرد متصل شده به یک ابزار که توانایی انتقال دقیق مقدار mV به عدد قابل قرائت pH را داراست اخذ کرد. به عبارت دیگر خط راستی در شکل 13ـ3 مشاهده می‌شود بایستی برای آن الکترود منحصربه‌فرد به دست آمده باشد . یکی از روش‌ها برای به دست آوردن خط راست ، مشخص کردن دو نقطه بر روی یک خط است . در کالیبراسیون این عمل با استفاده از دو بافر (محلول شیمیایی با pH مشخص) استاندارد حاصل می‌شود سه نوع از معروف‌ترین بافرها شامل 4.00.7.00,10.01می‌باشند . مبنای کالیبراسیون را می‌توان به ترتیب زیر تشریح کرد :

  1. الکترود را در داخل یکی از بافرها به عنوان مثال4.00 pH وارد ساخته و مقدار تولید شده به وسیله الکترود را یادداشت کرد (180.8 mV). این زوج اعداد (4.00 , 180.8) اطلاعات اولین نقطه بر روی گراف pH نسبت به mV را فراهم می­سازند.
  2. همین اقدام نیز در دومین بافر (7.00) انجام گرفته و مقدار mV مربوطه یادداشت می‌شود(6.2 mV). این زوج اعداد (7.00, 6.2) اطلاعات دومین نقطه برای تولید یک خط راست را فراهم می‌آورند.
  3. مقادیر 0pH وS از طریق اطلاعات به‌دست‌آمده در روش فوق ثبت و در ابزار اندازه‌گیری کننده وارد می‌شود. در این لحظه این ابزار قادر به انتقال mV حاصل شده به مقادیر دقیق pH برای الکترود مذکور می‌باشد . از آنجایی که دستگاه‌های pH متر موجود در بازار مجهز به سیستم میکروپراسسور هستند ، انجام عمل کالیبراسیون بسیار ساده‌تر انجام می‌گیرد .
17ـ3: روش‌های کالیبراسیون
 pH آنالیزرها را قبل از استفاده برای اطمینان از دقت و صحت آنها بایستی با روش‌هایی که در ادامه به آنها اشاره شده کالیبره کرد:
 
 
1ـ17ـ3: الف ـ کالیبراسیون یک نقطه
این نوع کالیبراسیون برای کارهای معمولی و شرایط کار عادی انجام می‌گیرد. به‌عنوان مثال در بعضی مواقع که نیاز به دقتی در محدوده فقط0.1pH است ، ترجیح داده می‌شود و عمل کالیبراسیون فقط با یک بافر انجام گیرد. بنابراین در هنگام کالیبراسیون یک نقطه با استفاده از رابطة 2 فقط 0pH به دست می‌آید. در این رابطه فرض بر این است که شیب S با مقدار 59.16- در دمای 25 درجه سانتی‌گراد به دست آمده است . استفاده از این روش به این دلیل ترجیح داده می‌شود که اکثر الکترودها در حالت تئوری دارای شیبی نزدیک به هم هستند . در این روش همچنین می‌توان میزان خطا را با استفاده از یک بافر pH که آن نزدیک به نمونه است کاهش داد. به خاطر سپردن این نکته نیز که 0pH فقط در هنگام کالیبراسیون یک نقطه تغییر می‌کند بسیار بسیار حائز اهمیت است . در حالی که هر دو مقدار 0pH و شیب Sدر کالیبراسیون دو نقطه تغییر می‌کنند.
2ـ17ـ3: کالیبراسیون دو نقطه
این نوع کالیبراسیون قبل از اینکه ابزار در یک اندازه‌گیری دقیق به کار رود انجام می‌گیرد. در این روش از دو محلول مرجع با pH شناخته شده استفاده می‌شود. از این روش همچنین برای این‌گونه ابزارهای اندازه‌گیری که به صورت گاه به گاه استفاده می‌شود یا دربارة آنها عملیات پیشگیرانه منظم انجام نمی‌گیرد استفاده می‌شود .       
18ـ3: نحوه انجام کالیبراسیون pHمتر بر اساس استاندارد WHO
هر6ماه یکبار
1ـ18ـ3: کالیبراسیون pHمتر با استفاده از یک محلول pHشناخته شده به صورت یک نقطه

  1. ابتدا دستگاه را به جریان برق شهر با ولتاژ مناسب وصل کنید.
  2. دمای دستگاه را بر حسب دمای محیط تنظیم کنید
  3. نقطه صفر نمایشگر را تنظیم کنید
  4. الکترودها را از محل نگهداری شده خارج‌ سازید. الکترودها همیشه بایستی در یک محلول مناسب نگهداری شوند . بعضی از الکترودها را می‌توان در آب مقطر نگهداری کرد و برخی دیگر را بر حسب دستورالعمل یا توصیه شرکت سازنده در محلول‌های دیگر نگهداری کرد . چنانچه به هر دلیل به یک الکترود خشک نیاز است ضروری است آن الکترود به مدت حداقل 24ساعت در یک محلول خیس بخورد .
  5. الکترود را با آب مقطر در یک ظرف شست‌وشو دهید .
  6. الکترود را با جسمی که توان جذب آب از سطح الکترود دارد خشک کنید.
1395/12/28


نظرات بیندگان
نظر شما
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
سوال یا نظر شما : ( لطفا اطلاعات تماس خود را وارد کنید) :

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 711
5.5/10 (تعداد آرا 10 نفر )