تجهیزات بخش ها

سایر تجهیزات

خدمات

دسته بندی شرکت ها

سانتریفوژ
سانتریفوژ در اکثر بخش­های آزمایشگاه استفاده می­شود. قبل از کار با سانتریفوژ، مطمئن شوید که درست کار می­کند. سانتریفوژ باید دارای سایز مناسب بوده و خصوصیات ویژه منطبق با کار مورد نظر را داشته باشد.
سانتریفوژ
سانتریفوژ در اکثر بخش­های آزمایشگاه استفاده می­شود. قبل از کار با سانتریفوژ، مطمئن شوید که درست کار می­کند. سانتریفوژ باید دارای سایز مناسب بوده و خصوصیات ویژه منطبق با کار مورد نظر را داشته باشد. قبل از سانتریفوژ کردن، دقت شود که وزن لوله­ها و محتویات آن­ها برای سانتریفوژ مورد نظر مناسب باشد. به حجم لوله ­ها یا محتویات آن­ها توجه نکنید چون ممکنست وزن مخصوص محلول زیاد بوده و سنگین باشد.
پُر کردن لوله ­ها در موقع سانتریفوژ باعث سرریز شدن آن­ ها شده و آلودگی و خطر ایجاد می­ کند. لوله ­ها نباید پُر شوند. مایعات خورنده در اثر ریختن در سانتریفوژ باعث خوردگی قسمت­های مختلف دستگاه می­ شوند. مایعات در بسته سانتریفوژ شوند. رآژنت­های شیمیایی یا سایر رآژنت­ ها ممکنست خورنده باشند. ترکیبات خورنده مثل مخلوط کرزول و فنل با آب، مخلوط کلوفرم با ایزوآمیل الکل، محلول­ های نمکی مخصوصاً سولفات آمونیوم، محلول­های آمونیاکی و محلول­های حاوی اسید کلریدریک، پرکریک و تری­کلرواستیک و غیره، با دقت و در بسته سانتریفوژ شوند. از ریختن آب در لوله­های سانتریفوژ و مخزن آن جهت شستشوی دستگاه خودداری کنید. در صورت ریختن آب یا هر نوع مایعی در داخل سانتریفوژ، فوراً آن­ را تمیز کرده و خشک کنید.
به مسئله بالانس (توازن) لوله­ ها توجه کنید. این مسئله علاوه بر احتمال شکستن لوله­ ها و آلودگی، دستگاه را هم خراب می­کند.
سرعت سانتریفوژ را به آرامی زیاد کنید (برای جلوگیری از شکستن لوله­ ها و آلودگی و طول عمر دستگاه). قفل درب سانتریفوژها قبل از روشن کردن آن، بسته شود. تا چند دقیقه پس از توقف کامل موتور، درب سانتریفوژ را باز نکنید (به علّت ایجاد آئروسل و آلودگی پخش مواد و قطعات شکسته).
هرگز با انگشت سانتریفوژ را نگه ندارید، چون باعث ضربه به دست و ایجاد خراش­ های کوچک در پوست شده و عوامل عفونی یا مواد شیمیایی از این راه وارد پوست می­شوند. حتی ­الامکان از ایجاد آئروسل خودداری کنید.
برای ضدعفونی کردن مخزن سانتریفوژ و لوله­ های آن از مایعات ضدعفونی غیرخورنده مثل گلوتارآلدئید، در فواصل مرتب استفاده کنید. بازدید ذغال­ها و Collectorسانتریفوژ در فواصل مرتب انجام گیرد. قسمت­های مکانیکی دستگاه در فواصل مرتب تمیز شده و روغن­کاری شوند. قسمت ­های فرعی سانتریفوژ در دو طرف محور اصلی دستگاه، باید دارای وزن مساوی باشند وگرنه لرزش و نوسان ایجاد می­کند و رسوب مواد کامل نبوده و خطر ایجاد آئروسل زیاد است. هر شش ماه یک بار سانتریفوژها توسط مهندسین مربوطه سرویس شوند. مطمئن شوید که دور و تایمر سانتریفوژ برای مقاصد مورد نظر کافی باشد. سانتریفوژ به علّت ایجاد جریان هوا باعث تولید آئروسل شده و به علاوه خطرات مکانیکی و برق­ گرفتگی هم دارد.
سانتریفوژهای با دور زیاد و اولتراسانتریفوژ خطرناک­تر است. سرعت زیاد چرخش موتور سانتریفوژ باعث خطر می­شود. دقت کنید که دست­ ها وارد سانتریفوژ در حال حرکت نشوند، حتی اگر چرخش آن آهسته باشد.
توصیه می­شود سانتریفوژهای قفل ­دار تهیه شوند.
شل بودن و لرزش محور اصلی دستگاه (شافت) خطرناک است و آئروسل زیادی تولید می­کند.
جا­لوله ­ای سانتریفوژ باید سالم باشد و جالوله ­ای­ ای ترک خورده و شکسته باید تعویض شوند. سانتریفوژها باید در فواصل مرتب تمیز و ضدعفونی شوند. از پخش شدن مواد عفونی و نمونه­ ها در سانتریفوژ جلوگیری شود. در صورت وقوع فوراً تمیز و ضدعفونی شود. قسمت داخلی سانتریفوژ را با آب و دترژانت رقیق شسته و
به سرعت خشک گردد. دقت شود که در اثر ماندن آب در سانتریفوژ خوردگی و پوسیدگی ایجاد نشود. در صورت شکسته­ شدن لوله در سانتریفوژ، شیشه ­های شکسته را با دستکش یا انبر خارج کنید. تکه ­های لاستیکی ته لوله ­های سانتریفوژ باید نرم باشد که باعث شکستگی و ترک­ خوردن لوله­ های آزمایش نشود. توصیه می­ شود از لوله ­ها و لوازم شیشه ­ای ارزان و با کیفیت نامناسب، ترک­ دار، شکسته برای سانتریفوژ استفاده نشود و کلیه لوله­ های ترک­ دار و شکسته به روش مناسبی دور ریخته شوند.
قبل از سانتریفوژکردن، لوله ها را برای وجود خراش یا ترک بازرسی کنید. قسمت داخلی لوله­ های سانتریفوژ برای وجود مواد چسبنده و خورده ­های شکسته تیز بازرسی شوند. تمام قطعات شکسته با دقت و با رعایت موارد ایمنی از لوله­ های سانتریفوژ خارج شده و لوله ­ها شسته و ضدعفونی شوند. استفاده از محلول میکروب­ کش (ضدعفونی­ کننده) بین لوله اصلی دستگاه و لوله شیشه­ای توصیه می­شود. این کار باعث ضدعفونی هر دو سطح شده و از شوک ضربه­­ای بین لوله اصلی دستگاه و لوله شیشه­ای جلوگیری می­کند (مثل بافر) و در صورت شکستن لوله ­ها خطر آلودگی را کاهش می­ دهد. هرگز لوله ­ها را پس از سانتریفوژکردن کج نکنید (برای خالی­کردن آنها)، این کار سبب آلودگی قسمت خارجی لوله با مواد عفونی و شیمیایی می­شود. قسمت خارجی لوله شیشه ­ای پس از سانتریفوژ، در صورت آلودگی تمیز و ضدعفونی شود. پُر کردن لوله­های سانتریفوژ باعث نشت آلودگی و آلوده­شدن دور لوله­ها می­شود. در موقع استفاده از سانتریفوژهای فیلتردار، فیلترها باید در فواصل مرتب شسته، ضدعفونی و تعویض شوند. سانتریفوژ نباید در معرض مواد شیمیایی، بخار آب و غیره قرار گیرد. سانتریفوژ حتی­ الامکان در معرض جریان مستقیم هوا قرار نداشته باشد ولی تهویه اطاق مناسب باشد. هرگز با درب باز سانتریفوژ را روشن نکنید (خطر ایجاد آئروسل).

1396/8/8


نظرات بیندگان
نظر شما
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
سوال یا نظر شما : ( لطفا اطلاعات تماس خود را وارد کنید) :

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 203
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )