تجهیزات بخش ها

سایر تجهیزات

خدمات

دسته بندی شرکت ها

آنتی ژن­ هایی و آنتی بادی ­ها HLA
در مورد بیمارانی که پیوند می­ شوند و یا نسبت به پلاکت­ های تزریقی حالت مقاوم (refractory) دارند و نیاز به اهدا کننده دارای HLA مشابه دارند، باید به صورت آینده­ نگر بررسی در مورد گیرنده و اهدا کننده صورت گیرد
آنتی ژن­ هایی و آنتی بادی ­ها
در مورد بیمارانی که پیوند می­ شوند و یا نسبت به پلاکت­ های تزریقی حالت مقاوم (refractory) دارند و نیاز به اهدا کننده دارای HLA مشابه دارند، باید به صورت آینده­ نگر بررسی در مورد گیرنده و اهدا کننده صورت گیرد. حتی مهم تر از این بررسی و تشخیص آنتی بادی های HLA در سرم گیرنده عضو قبل از پیوند می ­باشد. شواهد بسیار نشان می­ دهند که حساس شدن قبلی نسبت به آنی ژن­ های HLA ممکن است باعث پس زدگی شتابان پیوند و یا طول عمر ناچیز پلاکت در بدن بیمار شود. از ازمون تعیین آنتی ژن­ های HLA در ارتباط به بیماری­ها، ردابوت و مطالعات انسان­ شناسی استفاده می­شود. هر شخص دارای دو آلل در هر لکوس است. هر دو آلل یا فرآورده ژنی یک لکوس بطور هم قدرت بیان می شوند. حضور یک آلل بر بیان آلل دیگر تأثیری ندارد اگر در هر لکوس دو آلل متفاوت باشند، شخص هتروزیگوت و اگر هر دو آلل همانند باشند او را هموزیگوت گویند.
کل مجموع آنتی ژن­های DP, DO, DR, C, B, A را که ژن آنها روی یک کروموزم هستند یک هاپلوتایپ می­گویند. چون وقوع کراسینگ­آور در ناحیه HLA نادر است (کمتر از یک درصد)، بنابراین یک مجموعه آنتی ژنی موجود در یک روی یک کروموزوم به عنوان یک واحد (هاپلوتایپ) به ارث می­رسد.
دو هپلوتیپ پدری را b, aو از آن مادر را d,c نامیده­اند. به هر بچه دو هاپلوتایپ می­رسد. یک از پدر و یکی از مادر بنابراین فقط چهار هاپلوتایپ bd, bc, ad, ac را می­توان در فرزندان یافت. بیست و پنج درصد فرزندان طبق محاسبات کلی دارای هاپلوتایپ ­های یکسان HLA خواهند بود، ۵۰ درصدشان یک هاپلوتایپ اشتراکی دارند و بیست ­وپنج درصد هیچ هاپلوتایپ مشترکی ندارند.
مسأله مهم این است که هر یک از پدر و مادر با فرزند فقط یک هاپلوتایپ مشترک خواهند داشت، در نتیجه امکان مشابهت کامل HLA بین والدین و فرزندان وجود ندارد. مگر اینکه پدر و مادر فامیل نزدیک باشند. همچنین روشن است که عموها، پدر بزرگ و مادر بزرگ و پسرعمو و دختر عمو و پسرخاله و دختر خاله امکان داشتن هاپلوتایپ یکسان با فرزند را نخواهند داشت. فنوتیپ HL.A نماینده شناسه­ های سطحی یا آنتی ژن­ های مشخص شده در آزمون سازگاری بافتی هرشخص است. ژنوتیپ HLA نماینده ارتباطی آنتی ژن­های روی دو کروموزوم شماره شش در مطالعات خانوادگی و هاپلوتایپ آرایش ژنتیکی یک کروزموم شماره ۶ است.
اکثر آلوآنتی بادی­های HLA از انواع IgG هستند. آنتی بادی ­ها ی ملکول های HLA را می توان به دو گروه تقسیم کرد.
۱- آنهایی که با یک فرآورده ژنی واکنش می ­دهند (آنتی ­بادی­ های ویژه اپی توپ منحصر به فرد فرآورده ژنی). ۲- آنهایی که می ­توانند با بیش از یک فرآورده ژنی واکنش بدهند که ممکن است یا عمومی باشند (به اپی توپ های مشترک بین چند فرآورده ژنی متصل شوند) و یا دارای واکنش متقاطع (به اپی توپ­های مشابه HLA متصل شوند.) آنتی بادی­های مونوکلونال (تک دودمانی) HLA از طریق آمیزش سلول­های B تولید کننده آنتی بادی­های HLA با رده ­های پلاسموسیتی بدست می­آیند. سلول­های پلاسموسیت از تغییر حالت بدخیم سلول­های پلاسمایی و یا انواع تغییر شکل یافته لنفوسیت­های B به دست می­آیند. این سلول ها بعد از تغییر حالت به تولید آنتی بادی ادامه می­ دهند. آنتی بادی­ های مونوکلونال طیف وسیع­تری از اپی توپ­ها را مشخص می­کنند زیرا از طریق ایمونونیزاسیون با غیر همگونه (ایمن کردن دو گونه مختلف) به دست آمده ­اند.

1396/9/21


نظرات بیندگان
نظر شما
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
سوال یا نظر شما : ( لطفا اطلاعات تماس خود را وارد کنید) :

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 140
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )