تجهیزات بخش ها

سایر تجهیزات

خدمات

دسته بندی شرکت ها

آنتی ژن ­های HLA در ارتباط با بیماری ­ها
اخیراً مشاهده شده که آنتی ژن ­های HLA در ارتباط با استعداد ابتلا به بیماری ­های ویژه ­ای می ­باشند. این مسأله در مورد HLA بسیار بیشتر از شناسه ­های ژنتیک دیگر مشاهده شده است
ارتباط با بیماری ­ها
اخیراً مشاهده شده که آنتی ژن ­های HLA در ارتباط با استعداد ابتلا به بیماری ­های ویژه ­ای می ­باشند. این مسأله در مورد HLA بسیار بیشتر از شناسه ­های ژنتیک دیگر مشاهده شده است. شناسه ­های بسیاری در ارتباط با بیماری ­ها شناسایی شده­اند. از جمله گروه ­های خونی، آنزیم ­ها و پروتیین ­های سرم که به میزان وسیعی مورد مطالعه قرار گرفته ­اند. در اطلاعات مربوط به این مطالعات ارتباط ضعیفی با خطر نسبی (RR) کمتر از ۲ با بیماری­ها مشاهده گردیده. خطرهای احتمالی نشان می­دهند که تا چه اندازه این بیماری در افرادی که دارای شناسهه­ای مورد نظر باشند، بیشتر از کسانی است که فاقد این شناسه هستند. برعکس ارتباط بین HLA-B27 و اسپوندپلیت آنکیلوزان یک خطر نسبی از ۶۰ تا ۱۰۰ درصد دارد. اگر چه بیماریهای زیادی در ارتباط باHLAدارای ارزش خطر نسبی بیشتر از ۲ هستند ولی هیچیک به اندازه ارتباط HLA و اسپوندپلیت آنکیلوزان قوی نیست. امروزه روی۵۳۰ بیماری مختلف مطالعه شده است. فهرست مهمترین ارتباط HLA و بیماری­ها در جدول شماره ۸ آمده است. دلیل واقعی ارتباط HLA و بیماری­ها کاملاً مشخص نیست. شکی نیست که عوامل ژنتیکی کد شده در ناحیه یا اطراف ناحیه HLA می­تواند علت استعداد ابتلاء به بیماری باشند. این استعداد ابتلاء به بیماری باشند. این استعداد ممکن لست مربوط به تغییر پاسخگوییایمونولوژیکی در بسیاری از انواع باشد. همچنین احتمالی دارد بیماری­ های مورد نظر واکنش های ژنی و عوامل محیطی باشند.
اگر چه بررسی HLAو بیماری­ها در شناخت استعداد بیماری و ظهور آنها اهمیت دارد، اما HLA به تنهایی یک ابزار تشخیصی مفید تلقی نمی­ شود.

1396/9/21


نظرات بیندگان
نظر شما
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
سوال یا نظر شما : ( لطفا اطلاعات تماس خود را وارد کنید) :

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 112
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )