تجهیزات بخش ها

سایر تجهیزات

خدمات

دسته بندی شرکت ها

HLA و پیوند اعضاء
از آنجا که پاسخ ایمنی در بدن گیرنده بر علیه پیوند اعضاء و بافت ها ایجاد می­ شود، معمولاً موانع جدی بر سرراه آنها قرار دارند. این پاسخ ایمنی برای شناسایی «خودی» از «غیرخودی» و دفاع از خود لازم است و برای بقای انواع ضروری است
: HLA و پیوند اعضاء
از آنجا که پاسخ ایمنی در بدن گیرنده بر علیه پیوند اعضاء و بافت ها ایجاد می­ شود، معمولاً موانع جدی بر سرراه آنها قرار دارند. این پاسخ ایمنی برای شناسایی «خودی» از «غیرخودی» و دفاع از خود لازم است و برای بقای انواع ضروری است. اگر گیرنده و اهداکننده و بافت بیشتر باشد، امکان عدم موفقیت در پیوند بیشتر است. پیوند اعضا از افراد محتلف یک گونه در صورتی که تفاوت­های بافتی زیاد نباشد و دستگاه ایمنی­ شناسی گیرنده مهار گردد، قابل تحمل است. پیوند اندام­ ها و بافت­ها در گونه های مختلف[1]علیرغم کوشش­ هائی که اخیراً در این مورد انجام شده، هنوز موفق نیست. علیرغم تمام مشکلات موجود پیوند در چند دهه گذشته روش درمانی محسوب می شود. پیوند کلیه در اواسط دهه ۱۹۵۰ توسط آقای جیمز موری[2]و همکارانش در دو قلوهای یکسان انجام شد. پس از آن استفاده از افراد فامیل غیر یکسان رواج یافت و سپس از کلیه های جسد (مرگ مغزی) استفاده شد، پیوند قلب توسط شام وی[3]و همکارانش در سال­ های بعد باب شد و سپس پیوند کبد با کار استارزل[4]و همکارانش آغاز شد. امروزه از پیوند پانگراس برای افراد مبتلا به دیابت استفاده می­شود. پیوند قلب و ریه همزمان هم امکان­پذیر است و فهرست اعضا پیوندی به سرعت طویل­ تر می ­شود.
موفقیت پیوند در هر عضو بستگی به میزان مقاومت آن در مقابل پس زدگی از طرف گیرنده دارد. پیوند کبد تحت شرایطی ممکن است موفق ­تر از کلیه باشد. پیوند سلول­ های خون ساز مغز استخوان، خون محیطی و بندناف مبحثی ویژه است که درباره آنها جداگانه بحث خواهد شد.
پیوند امروزه براساسی همکاری پژوهشگران در رشته ­های مختلف علوم انجام می­شود. این رشته­ ها شامل تشخیص عوامل ژنتیکی دخیل در پس زدگی پیوند و گسترش روش­ های لازم برای شناسایی پاسخ­های ایمنی، نگهداری بهتر اعضاء در خارج از بدن، روش­های پیشرفته مهار دستگاه ایمنی و توانایی تشخیص و درمان پس زدگی در مراحل اولیه روش­های جراحی و مراقبت های لازم از بیمار هستند.
سیستم سازگاری بافتی اصلی (MHC)
پس زدگی پیوند به طور عمده از راه پاسخ های ایمنی بر علیه فرآورده­های ژن­های سیستم سازگاری بافتی ایجاد می­شود. فراورده ­های این ژن ­ها در انسان HLA نامیده می ­شوند. در مورد این سیستم در بخش اول به طور مشروح توضیح داده شده است.
نقش MHC در پاسخ­ های ایمنی
اهمیت پلی مرفیسم MHC به وسیله شرکت آن در پاسخ ­های ایمنی شناخته شد.
گیرنده ­های لنفوسیت(CD3)T) با عامل بیگانه به شرطی واکنش می ­دهند که این عامل به صورت آنتی ژن توسط ملکول HLA ارائه گردد. عوامل بیگانه توسط ماکروفاژها بلعیده می­شوند و سپس به پپتیدهایی تبدیل می­شوند. هر پپتید در شیاری در سطح ملکول HLA کلاس دو قرار می­گیرد. گیرنده سلولی ملکول آنتی ­ژن کلاس دو و پپتید را همزمان شناسائی کرده و به آنها متصل می­ شود. ملکول­ های کمکی مانندCD4به این مجموعه پیوسته و «مرحله شناسائی» پاسخ ایمنی را آغاز می­کنند. در مرحله موثر (کشنده) پاسخ ایمنی روند شناسایی مشابه است. اما در این جا ملکول­های HLAکلاس یک شرکت دارند. و CD8 به عنوان ملکول کمکی وظیفه CD4 را انجام می­ دهد. بعد از کار گروه استرمینگر و بیورگمن[5]و سایرین ساختمان ملکول کلاس یک HLA شناخته شد. ملکول کلاس یک دارای شیاری برای اتصال پپتید است که از دو مارپیچ آلفا در هر طرف یک صفحه پلیسه مانند تشکیل شده است. تغییرات توالی اسیدهای آمینه ملکول­های HLA که اهمیت فیزیولوژیکی دارند در ناحیه اتصال پپتید قرار دارند. ملکولHLAکلاس دو نیز ساختمان مشابهی دارد.[1]- Xenotransplant
[2]- Murray
[3]- Schummway
[4]- Starzl
[5]- Strominger and Bjorkman

1396/9/21


نظرات بیندگان
نظر شما
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
سوال یا نظر شما : ( لطفا اطلاعات تماس خود را وارد کنید) :

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
تعداد بازدید : 108
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )