خانه > مقالات بخش خون شناسی > اصول اندازه گیری ESR

اصول اندازه گیری ESR

اصول اندازه گیری :

نور مادون قرمز در طول لوله سدیمان حرکت کرده ، ابتدا و انتهای خون را شناسایی می کند . به محض عبور نور مادون قرمز از گلبول های قرمز و دریافت آن توسط دتکتور مربوطه ، یک پیام به کامپیوتر دستگاه ارسال شده و شروع کار اعلام می شود . عمل خوانش سطح رسوب گلبول های قرمز تا ده بار برای سدیمان ساعت اول و تا بیست بار برای سدیمان ساعت دوم انجام می شود . سپس دستگاه منحنی سدیمان را در حافظه رسم کرده (در برخی از دستگاه قابل مشاهده در صفحه نمایش می باشد ) و نتایج را از فرمول منحنی مربوطه بر اساس یک ساعت و دو ساعت گزارش می کند ( برای سدیمان دو ساعت زمان بیشتری نیاز است ) . برخی از دستگاهها قادرند بطور اتوماتیک نتایج را براساس جدول منلی در حرارت  18˙C گزارش نمایند .

روش استاندارد اندازه گیری ESR روش وسترگرین ( westergren  )  می باشد که در حرارت 18˙C انجام می شود . دستگاه های اتوماتیک ESR غالبا با این روش استاندارد شده اند و با آن همخوانی دارند .

امکانات جانبی

در برخی سیستم ها امکان کنترل کیفی آزمایش در نرم افزار سیستم پیش بینی شده است . به این ترتیب می توان روش آزمایش را کاملا تحت کنترل داشت . در برخی از سیستم ها از بارکد برای سهولت کار و انتقال داده ها به کامپیوتر مرکزی استفاده می شود .

امکان چاپ نتایج در برخی از سیستم ها پیش بینی شده است ( منحنی و یا بدون منحنی )

مزایا

  • پیشگیری از انتقال بیماریهای عفونی به پرسنل
  • کاهش خطاهای آزمایش ( در متن بالا ذکر شده اند )
  • سرعت آزمایش تقریبا دو برابر می شود .
  • قابلیت کنترل کیفی
  • افزایش کارایی پرسنل
  • افزایش کارایی پرسنل
  • گزارش نتایج در حرارت 18˙C

درباره‌ی تیم ورود داده 2

همچنین ببینید

رنگ کننده های اسلاید

رنگ کننده های اسلاید ( Silde Stainors ) رنگ کننده اسلاید هماتولوژی بطور خودکار اسمیرهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *