خانه > مقالات بخش خون شناسی > رنگ کننده های هماتولوژی

رنگ کننده های هماتولوژی

رنگ کننده های هماتولوژی

رنگ رایت ، یک رنگ رومانوفسکی (  Rommanowsky Stain) و رنگ اصلی استفاده شده در آنالیز هماتولوژی است . این رنگ از ترکیب مخلوط یک رنگ متاکرومیک تیازین مانند متیلن بلو و آزور B ( azure B) به ائوزین در میتل الکل است . این ترکیب رنگها بر اساس ترکیب شیمایی موجود در اجزاء سلول باعث رنگ آمیزی متفاوت اجزاء سلولی می شود . مکانیزم اصلی رنگ آمیزی از اضافه شدن بافر به اسمیر و یونیزه شدن شروع می شود . یونهای اسیدی ائوزینی با بار منفی باعث رنگ گیری اجزاء اصلی سلول (مانند سیتوپلاسم ) می شود که از رنگ نارنجی تا صورتی متغیر هستند . ساختمانهای اسیدی ( مانند اسیدهای نوکلئیک ، نوکلئوپروتئین ها ) توسط یونهای آبی متیل بلو بار مثبت از رنگ آبی تا بنفش رنگ می گیرند و اجزاء خنثی سلولی توسط هر دو قسمت رنگ می گیرند . یک نوع رنگ رایت که در بیشتر رنگ کننده های اسلایدهای هماتولوژی استفاده می شود . رنگ رایت – گیمسا ( wright Giemsa) است که ترکیبی از رنگ رایت و رنگ گیمسا می باشد ، رنگ گیمسا ترکیب یک azure ( مخلوط تیونین و مشتقات متیل ) با ائوزین و متیل بلو است .

این ترکیب مشابه رنگ رایت است اما قدرت رنگ کنندگی پروتوزوا و طیف وسیعی از اجزاء داخل سلولی مانند انگلهای مالاریا را دارد .

پروسه رنگ آمیزی رایت گیمسا با ثابت کردن اسمیرهای خشک شده با هوا توسط متیل الکل آغاز می شود . سپس رنگ اضافه شده و مدتی وقت داده می شود تا وارد سلول ها شود . بعد اسمیر با آب مقطر یا بافر فسفات شسته می شود تا به رنگ صورتی در آید و سپس خشک می شود . با روش های رنگ آمیزی که از یک رنگ رقیق شده حاوی متیل الکل استفاده می شود یک دقیقه برای ثابت کردن اسمیر کافی است . برای رنگ های رقیق شده بین 3 تا 5 دقیقه وقت لازم است .

علیرغم نوع رنگ یا روش رنگ آمیزی مورد استفاده ، در اسمیرهایی که جذب رنگ شده باشند سلول های قرمز به رنگ صورتی یا نارنجی ، هسته لنفوسیت ها و نوتروفیلها ارغوانی تیره ، هسته در منوسیتها ارغوانی روشن ، گرانول های ائوزینوفیل نارنجی درخشان ، گرانول ها در بازفیلها آبی تیره و پلاکت ها بنفش یا ارغوانی می شود . در نوتروفیل سیتوپلاسم صورتی روشن با گرانول های بنفش کم رنگ می شود . در لنفوسیت ها طیفی از رنگ آبی را خواهد گرفت و در منوسیت آبی خاکستری با گرانول های قرمز می شود .

برای استفاده از یک رنگ کننده خودکار اسمیر ، کاربر اسلایدها را داخل یک carrier قرار داده و زمان یا دستور برنامه ریزی شده را انتخاب می کند . رنگ کننده های اسلاید یا از روش غوطه ورسازی استفاده می کنند یا از روش اسپری کردن . بعد از تکمیل پروسه رنگ آمیزی اسلاید ها یا در carrier یا در collection drawer قرار داده می شوند . بعضی از دستگاه ها با هوا اسلاید را خشک می کنند .

درباره‌ی تیم ورود داده 2

همچنین ببینید

اصول اندازه گیری ESR

اصول اندازه گیری : نور مادون قرمز در طول لوله سدیمان حرکت کرده ، ابتدا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *