بیلی روبین متر(۱)

دستگاه‌های سنجش گر بیلی‌روبین که با روش اسپکتروفتومتری برای بررسی بیلی‌روبین در نمونه‌های خون تام، سرم یا پلاسما مورد استفاده قرار می‌گیرند، به صورت‌های مختلف از جمله سنجش گرهای بیلی‌روبین غیرتهاجمی جلدی در دسترس قرار دارند. غلظت بیلی‌روبین با بیشتر دستگاه‌های اسپکتروفتومتری قابل اندازه گیری است. بعلاوه انواع دستی و خودکار تجزیه گرهای شیمی[۱]  قادر به انجام این کار هستند.

کاربردهای تحقیقاتی – تشخیصی

سنجش گرهای بیلی‌روبین، ابزارهایی نسبتاً کوچک هستند که عملکرد ساده‌ای دارند. این دستگاه برای اندازه‌گیری غلظت بیلی‌روبین خون طراحی شده است.

بیلی‌روبین ماحصل تجزیه هموگلوبین بوده، تا زمانی که از طریق کبد ترشح نشده است، در بدن باقی می‌ماند. زردی[۲] یا زرد شدن پوست، چشم‌ها و مخاطات ماحصل افزایش غلظت بیلی‌روبین بیشتر از mg/dl۵ است.

افزایش سطح بیلی‌روبین می‌تواند ناشی از عوامل فیزیولوژیک یا پاتولوژیک باشد، هیپربیلیروبینمی فیزیولوژیک در شیرخواران سالم بر اثر افزایش تولید بیلی‌روبین که به سرعت توسط کبد نابالغ آن‌ها حذف نمی‌شود، رخ می‌دهد. گویچه‌های سرخ نوزادان RBCS)  ) ۳ تا ۴ بار سریع‌تر تولید شده و طول عمرشان  گویچه‌های سرخ بالغین است. باید یادآوری گردد که تولید زیاد بیلی‌روبین با بالغ گردیدن سیستم کبدی به طور طبیعی کند می‌شود. در نوزادان کاملاً رسیده، بیلی‌روبین تا سطح ۵ تا ۱۳ میلی گرم / دسی لیتر در بین روزهای دوم و پنجم تولد افزایش یافته و در بین روزهای پنجم تا هفتم به مقادیر بالغین می‌رسد

هیپربیلی‌روبینمی پاتولوژیک معمولاً علامتی از اختلالات کبدی یا همولیتیک است. زردی که ۲۴ ساعت پس از تولد حادث می‌شود عموماً پاتولوژیک بوده، افزایش بیلی‌روبین در هر سن خاص نیز مؤید همین حالت است. با این وجود افتراق میان هیپربیلی‌روبینمی فیزیولوژیک و پاتولوژیک مشکل بوده و به نتایج بررسی‌های تشخیص شامل سایر آزمون‌های خونی (برای مثال تعیین گروه خون مادر و نوزاد – تست کومبس مستقیم) وابسته است. پایش غلظت بیلی‌روبین نیز در کودکان و بزرگ‌سالانی که غلظت بیلی‌روبین بالایی دارند، حائز اهمیت بوده و می‌تواند نشانگر اختلالات متابولیک پیش کبدی، کبدی و پس کبدی باشد. در زردی پیش کبدی ناشی از کم خونی همولیتیک، تخریب RBC در کبد افزایش یافته و منجر به افزایش غلظت بیلی‌روبین در سرم می‌شود. زردی کبدی از اختلالات خاص کبدی ناشی می‌شود. انسداد مجاری صفراوی در اثر سنگ‌های صفراوی، نئوپلاسمها یا دیگ پاتولوژی‌ها منجر به زردی پس کبدی و احتباس بیلی‌روبین در کبد می‌شود.

در گذشته سنجش گرهای بیلی‌روبین منحصراً در بخش نوزادان مورد استفاده داشتند، زیرا تکنیک اندازه گیری بیلی‌روبین در سرم کودکان از بزرگ‌سالان مشکل‌تر است. اما باید یادآور شد که سنجش گرهای بیلی‌روبین مختص اطفال و بزرگ‌سالان جهت استفاده در مطب پزشکان، آزمایشگاه‌ها و کلینیک‌های پزشکی که وجود سنجش گرهای شیمی بالینی بزرگ در آن‌ها غیرضروری است، به فروش می‌رسد. آن‌ها همچنین می‌توانند برای سنجش گرهای آزمایشگاهی بزرگ‌تر به عنوان واحد پشتیبانی[۱] عمل کنند.

سنجش جلدی یا غیر مستقیم بیلی‌روبین یک روش غیرتهاجمی است که میزان انعکاسی سطح پوست نوزاد را اندازه می‌گیرد و رابطه‌ای بین آن با غلظت بیلی‌روبین خون نشان می‌دهد. امروزه از وسایل جلدی به عنوان ابزار غربالگری استفاده می‌شود که نتایج نیمه کمی بیلی‌روبین را فراهم و نیاز به آزمایشات اضافی و درمان را تعیین می‌کنند. اقدام بالینی برای درمان هیپربیلی‌روبینمی بر پایه جلوگیری از رسیدن سطوح بیلی‌روبین به سطوح

سمی (که در آن امکان وقوع آسیب مغزی وجود دارد) است. سنجش سریع در هنگام در نظر گرفتن روش‌های درمانی (فتوتراپی – تعویض خون) لازم است.

سنجش گرهای بیلی‌روبین غالباً در واحدهای مراقبت ویژه نوزادان برای سنجش سریع و در محل بیلی‌روبین، قرار داده می‌شوند. کلی زمان سنجش یک نمونه خون کامل برای اخذ یک نتیجه سودمند فقط حدود ۵ تا۱۰ دقیقه است.

دستگاه بیلیروبینومتر Bill Check شرکت حیات آزما

0/5 ( 0 بازدید )
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *