بیلی روبین متر(۳)

مشکلات گزارش شده

در نوزادان، تغییرات سریع در هیدراسیون (محتوای آب) در طول درمان باعث افت و خیز در غلظت بیلی‌روبین خون شده، نتایج را غیردقیق می‌سازد. فتو اکسیداسیون (اکسیداسیون القایی توسط نور) در صورتی اتفاق میافتد که بیلی‌روبین نمونه‌ها بیشتر از چند ساعت در معرض نور قرار گیرند. بنابراین نمونه‌های خون (برای مثال نمونه‌های جمع شده در لوله‌های موئینه) باید از مواجهه با نور محافظت شوند. لامپ‌های فوتوتراپی باید در طول فلبوتومی برای جلوگیری از تخریب بیلی‌روبین در نمونه خاموش شود.

ملاحظات خرید

هنگام انتخاب یک سنجش گر بیلی‌روبین باید به نکاتی از جمله اینکه چه فردی به عنوان کاربر مسئولیت استفاده و نگهداری از آن را عهده دار است و در گذشته از چه سنجش گر بیلی‌روبینی استفاده شده است، مطلع شد. برای استاندارد سازی وسایل و یکسان کردن ملزومات و تنظیم عملکرد دستگاه ضرورت دارد تا تمام تعهدات توسط تولید کننده پذیرفته شود.

از آنجایی که سنجش گرهای بیلی‌روبین، هزینه‌های پیش‌رونده نگهداری و عملکرد را به سیستم تحمیل می‌کند، بنابراین تنها قیمت اولیه دستگاه تعیین کننده هزینه تمام شده نیست. مع هذا، قیمت اولیه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به این هزینه باید هزینه قرار داد سرویس و خدمات بالای ۵-۲ سال و هزینه‌های مواد مصرفی را که جزء هزینه‌های عمده هستند افزود.

به هنگام انتخاب دستگاه اندازه گیر بیلی‌روبین، بیمارستان‌ها باید در نظر داشته باشند که چه کسانی از این دستگاه استفاده کرده و یا تعمیر و نگهداری آن‌ها به عهده خواهد گرفت. اینکه چه نوع تجزیه کننده‌هایی در حال حاضر در بیمارستان استفاده می‌شود نیز باید مورد توجه قرار گیرد. به عنوان مثال با وصل نمودن اندازه‌گیر

بیلی‌روبین با سایر تجهیزات آزمایشگاهی (مانند تجزیه کننده هماتولوژی) یا سیستم اطلاعات بیمارستان یا آزمایشگاه دقت اطلاعاتی را که منتقل و بایگانی می‌شود، افزایش یافته و از طرف دیگر در زمان نیز صرفه جویی خواهد شد.

طبق مقررات مندرج در اصلاحیه آزمایشگاه کلینیکال ۱۹۸۸، اندازه‌گیری بیلی‌روبین از نظر پیچیدگی در حد متوسط طبقه بندی شده است. این مقررات، همه آزمایشگاه‌ها را ملزم کرده است تا مجوز فدرال را دریافت نمایند.

برای دریافت این مجوز، آزمایشگاه‌ها باید نشان بدهند که عملکردشان مطابق مقررات می‌باشد. این پروانه نیز بر طبق نوع پیچیدگی آزمایشی که انجام می‌شود صادر خواهد شد. آزمایشگاه‌هایی که از تجهیزات آزمایشگاهی در حد پیچیدگی در سطح متوسط استفاده می‌کنند باید دارای شرایط لازم از نظر آموزش و تجربه کاری کارکنان طبق استاندارد باشند. در ضمن باید نشان داده شود که کنترل کیفی و آزمایش اطمینان از کیفیت و نتایج به دست آمده طبق مدارک، موجود می‌باشند. به دلیل اینکه اندازه گیر بیلی‌روبین را می‌توان در مناطق کلینیکال در خارج از آزمایشگاه در هر بخش بیمارستان استفاده کرد، واحدی که می‌خواهد از این دستگاه استفاده کند باید برای دریافت مجوز درخواست جداگانه‌ای بدهد. واحد استفاده کننده باید طبق مقررات موجود عمل نماید. کلیه مکان‌هایی که به عنوان مکان کمکی برای انجام آزمایش در بیمارستان، کنار تخت بیماران و بخش‌های مختلف در نظر گرفته می‌شود شامل همان مجوزی که در ابتدا گرفته شده است خواهند شد

 

0/5 ( 0 بازدید )
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *