بیلی روبین متر(۴)

محدودیت در هزینه

به دلیل اینکه سنجشگرهای بیلی‌روبین به طور مرتب تحت تعمیر و نگهداری هستند و دارای هزینه‌های عملیاتی می‌باشند، هزینه اولیه خرید به‌طور دقیق کل هزینه‌ای را که دارنده دستگاه متحمل می‌شود در بر نمی‌گیرد. بنابراین، تصمیم گیری خرید باید بر اساس مواردی از قبیل موارد زیر صورت بگیرد: هزینه در کل چرخه عمر مفید، پشتیبانی خدمات در منطقه، نرخ تخفیف و مزایای غیر نقدی از قبیل خدمات، استاندارد و یکنواختی با تجهیزات فعلی (خرید کل دستگاه‌های اندازه گیری بیلی‌روبین از یک تأمین کننده).

بررسی هزینه چرخه کاری یا چرخه عمر مفید را می‌توان به عنوان راه دوم در برابر هزینه بالا و یا برای مشخص کردن نکات اقتصادی مثبت یا منفی استفاده نمود. به عنوان مثال، بیمارستان‌ها می‌توانند از روش‌های بررسی و تحلیل هزینه چرخه کاری برای بررسی هزینه اجاره یا خرید مستقیم استفاده نمایند. به خاطر اینکه خرید اولیه بر نقدینگی بیمارستان تأثیر می‌گذارد و هزینه‌های عملیاتی در یک دوره زمانی صرف می‌شود، بررسی و تحلیل هزینه‌های چرخه کاری بیشترین استفاده را در مقایسه راه‌های دیگر با جریان نقدینگی متفاوت و برای مشخص نمودن هزینه‌های مربوط به خریداری خواهد داشت. یکی از راه‌های هزینه چرخه کاری که شامل ارزیابی ارزش فعلی می‌باشد بسیار مفید است، زیرا میزان تورم و همچنین ارزش زمانی پول را در نظر می‌گیرد (پولی که امروز دریافت می‌شود، بیشتر از پولی که فردا دریافت می‌شود ارزش خواهد داشت). ارزیابی، ارزش فعلی/ هزینه چرخه کاری نشان می‌دهد که هزینه خریداری و مالک شدن دستگاه بیش از هزینه‌ای است که در ابتدا برای خریداری پرداخت می‌گردد و اینکه افزایش خیلی جزئی قیمت خرید می‌تواند در درازمدت باعث صرفه‌جوئی قابل توجهی شود. ارزش واقعی، با استفاده از جریان نقدینگی سالیانه، عامل تخفیف یا کاهش دلار (هزینه سرمایه) و عمر مفید دستگاه (به واحد سال) با یک فرمول ریاضی محاسبه می‌شود.

مثال زیر، یک نمونه ارزش واقعی / هزینه‌های چرخه کاری برای یک دستگاه سنجشگر بیلی‌روبین در طی مدت ۵ سال می‌باشد.

بررسی ارزش فعلی / هزینه چرخه کاری

مفروضات:

– هزینه‌های عملیاتی بر اساس سال‌های اول تا پنجم می‌باشد.

– عامل کاهش دلار ۲۵/۶ درصد

– نرخ تورم ۲۵/۶  درصد برای یک سال خدمات کامل

– نرخ تورم برای اقلام مصرفی ۴ درصد.

– هزینه‌های عملیاتی بر اساس انجام ۷۷۰ آزمایش در سال می‌باشد.

هزینه‌های سرمایه

– اندازه‌گیری بیلی‌روبین =۳۵۰۰ دلار

– کل هزینه‌های سرمایه = ۳۵۰۰ دلار

هزینه‌های عملیاتی

– قرارداد خدمات، سال‌های دوم تا پنجم = ۳۵۰ دلار در سال

– هزینه اقلام مصرفی = ۵۰۰ دلار در سال

کل هزینه‌های

عملیاتی = ۵۰۰ دلار برای سال اول: ۸۵۰ دلار برای هر سال در طی سال‌های دوم تا پنجم.

ارزش واقعی فعلی = ۷۲۴۵ دلار

همان‌گونه که در بالا نشان داده شده است، هزینه اولیه خریداری دستگاه فقط جزیی از کل هزینه عملیاتی را در طی پنج سال در بر می‌گیرد.

بنابراین به جای اینکه تصمیم به خریداری دستگاه فقط بر اساس قیمت اولیه آن باشد، بهتر است که خریداران هزینه دستگاه را در طی مدت زمانی که احتمال می‌دهند دستگاه استفاده شود در نظر بگیرند. برای آزمایشگاه‌هایی که تعداد آزمایش‌های سالیانه‌اش از ۷۷۰ مورد بیشتر شود، هزینه‌های عملیاتی، بیشتر خواهد شد.

بیمارستان‌ها می‌توانند قرارداد خدمات و یا خدمات بر اساس زمان و مواد لازم را از فروشنده دستگاه دریافت نمایند. تصمیم بر خرید قرارداد خدمات را می‌توان با چندین دلیل توجیه نمود. قرارداد خدمات، کارهای تعمیر و نگهداری را به طور مرتب انجام داده و بنابراین از بروز خرابی‌های غیرمنتظره جلوگیری خواهد کرد. همچنین، بسیاری از تأمین کننده‌ها کارایی دستگاه و یا خدمات را از آنچه که در قرارداد قید کرده‌اند فراتر نخواهند برد، مگر اینکه این موارد در بخشی از قرارداد خدمات آورده شده باشد، یا اینکه خریدار به همراه خرید دستگاه خدمات را هم خریداری نماید.

ECRI پیشنهاد می‌کند تا به هنگام خرید، بیمارستان‌ها بیشترین مزایا را دریافت کنند. به عنوان یک راهنما، خدمات کامل حدود ۱۰ درصد قیمت خرید اولیه دستگاه اندازه گیر بیلی‌روبین می‌باشد. در ضمن بیمارستان باید این حق را داشته باشد که به هنگام تمام شدن مدت زمان تضمین، در صورت تمایل قرارداد را تمدید یا فسخ نماید.

با توجه به هزینه سرمایه نسبتاً پائین دستگاه اندازه گیر بیلی‌روبین، خرید مستقیم آن بهتر از کرایه کردن می‌باشد.

مراحل تکامل

از زمان شناخت واکنش رنگی diazo توسط Ehrlich در سال ۱۸۸۳ اساس اندازه‌گیری بیلی‌روبین سرم یکسان باقی مانده است. امروزه، وسایل الکترونیکی پیشرفته باعث افزایش سرعت سنجش شده و روش‌های دستی برای اطلاعات خام اسپکتروفتومتری را جذب می‌کند. این امکان وجود دارد که پیشرفت‌های بیشتر و ظرافت روش سنجش‌های بیلی‌روبین جلدی سبب توسعه استفاده از این روش شده، دقت و قابلیت تکرار آن را بهبود بخشد.

 

0/5 ( 0 بازدید )
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *