ملاحظات خرید در هودهای بخار

ملاحظات خرید در هودهای بخار

از آنجایی که هودهای بخار شیمیایی جز رایج‌ترین وسایل آزمایشگاه هستند، باید قبل از انتخاب و نصب به ملاحظات خرید در هودهای بخار  نکات ذیل را مورد بررسی قرار داد:

باید بهترین تناسب را با نیازهای آزمایشگاه داشته باشد، بعلاوه محل مخصوص وسایل تأمین انرژی و تهویه هود، نصب مجرا و هزینه نگهداری هود نیز از دیگر نکات قابل توجه‌اند.

انتخاب هودهای مناسب با کار، محل کار، مجرا و پروانه یا دمنده برای اطمینان از ایمنی و رضایت استفاده کننده لازم است. قسمت داخل هود باید با مادهای پوشیده شود که به طور شیمیایی به معرف‌هایی که در محل کار استفاده می‌شوند، مقاوم باشد و همچنین به محصولات واکنش، مجرا و پروانه‌های خروج بخار باید به هر ماده شیمیایی یا چیزی که در هود استفاده می‌شود مقاوم باشند.

سیستم HVAC معمولاً برای نگهداری جریان هوای عمومی که نسبتاً یکنواخت و بدون نواحی استاتیک و نواحی بدون سرعت بالا که باعث ایجاد اغتشاش می‌شود است، طراحی می‌شود. برای اطمینان از یکنواخت ماندن و عدم اغتشاش جریان هوا، کمیت و کیفیت تهویه آزمایشگاه باید ارزیابی شود.

امتحان کردن عادی باید هر سه ماه یک بار انجام شود و باید شامل طرح‌های جریان هوا و سرعت عبور هوا در سطح هود و همچنین نگهداری (برای مثال تمیز کردن) پروانه­ها، مجاری و شبکه‌ها باشد.

هودهای کمکی فقط موقعی که بتوانند ۵۰ تا ۷۵ درصد از کل بخار خروجی هود را فراهم کنند به صرفه هستند، در غیر این صورت ECRI هودهای با مجرای فرعی با کفایت که قیمت اولیه کمتر دارند و نیاز به هزینه راه اندازی زیادی ندارند را توصیه می‌کند. هودهای بدون مجرا از نظر انرژی نسبت به هودهای بخار با کفایت تر هستند چون آن‌ها هوای خروجی تهویه شده را به بیرون نمی‌فرستند. اگر چه سؤال‌هایی در مورد ایمنی استفاده از هودهای بدون مجرا برای مواد شیمیایی مضر باقی می‌ماند. یک هود بدون مجرا استفاده محدودی در آزمایشگاه دارد و باید مواد مضرّ را با اصول خاصی مصرف کرد. یک مثال که در آن یک هود بدون مجرای خاص می‌تواند مؤثرتر از یک هود مجرا دار کار کند کنترل مواجهه با گلوتارآلدئید است. گلوتارآلدئید یک ماده ضدعفونی کننده قوی برای وسایل پزشکی است که به جهت ورود مجدد هوای داخل تهویه به داخل هوای آزمایشگاه سبب ضد عفونی کردن مجدد فضای آزمایشگاه می‌گردد.

0/5 ( 0 بازدید )

محصولات مرتبط

برچسب ها:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *