هودهای فیوم رادیو ایزوتوپ

هودهای فیوم رادیو ایزوتوپ

هودهای فیوم رادیو ایزوتوپ در پزشکی هسته‌ای و کاربردهای تشخیصی استفاده فراوان دارند، مقادیر بکار برده شده بندرت در کوتاه مدت برای کارکنان آزمایشگاه ایجاد خطر می‌کنند. در حقیقت بیشتر رادیو ایزوتوپ‌های استفاده شده، انرژی تشعشعی کمی داشته که قدرت ورود به پوست را ندارند. البته تمامی مواد رادیواکتیو چنین خصوصیتی نداشته و برخی از مواد رادیواکتیو اگر به مقدار کم خورده یا تنفس شوند به صورت  تأخیری علائم خود را نشان می‌دهند. به همین علت کارکنان آزمایشگاه‌هایی که با مواد رادیواکتیو سر و کار دارند باید تحت کنترل قرار گرفته و حداقل تماس را داشته باشند.

هودهای فیوم رادیو ایزوتوپ طوری طراحی شده‌اند که حداقل تماس با کاربر را داشته باشند. همانند هودهای اسید پرکلریک این هودها نیز از استیل ضد زنگ یکپارچه پوشیده شده‌اند که به‌راحتی بتوان آلودگی را تمیز کرد. اغلب مراکز تحقیقاتی تمایل دارند که در پایان کار مواد حاوی رادیواکتیو ایزوتوپ نگه‌داشته شوند.

وقتی که مقدار رادیواکتیو نسبتاً زیاد است یا در مناطقی که سطوح فیوم های تولید شده باید مشخص شود باید از فیلترهای جذب کننده استفاده کرد، در مورد فیوم های ویژه از فیلترهای HEPA دو مرحله‌ای (High Efficiency Particolate Air) که توانایی جذب ۷۰/۹۹٪ از ذرات بزرگ‌تر از ۳/۰ میکرون را دارد استفاده می‌شود.

با این روش می‌توان مطمئن شد که حداقل مقدار قانونی مجاز از دهانه خروجی خارج می‌گردد. بهترین محل قرارگیری این فیلترها ابتدای مجرا می‌باشد که از آلودگی دیگر قسمت‌ها جلوگیری می‌کند. وقتی که از فیلترهای HEPA برای مواد شیمیایی استفاده می‌شود، لازم است که سرعت هوا در جلوی هود کنترل گردد زیرا جذب مواد شیمیایی باعث تجمع آن در فیلتر شده و سرعت عبور هوا را کاهش می‌دهد. کارگذاری یک فیلتر ارزان قیمت در جلوی فیلتر HEPA عمر این فیلترها را افزایش می‌دهد. از ابزارهایی که کاهش فشار در داخل فیلتر را نشان می‌دهند نیز می‌توان جهت پایش کارکرد فیلتر استفاده کرد ولی از روی آن نمی‌توان سرعت و جریان هوا از میان هود و مجرا را مشخص کرد. مواد رادیواکتیو گازی توسط فیلتر HEPA متوقف نمی‌شوند. برای این‌گونه مواد باید از زغال فعال شده یا فیلتر جاذب alumina استفاده شود. اگر چه پوشش استیل ضدزنگ به‌راحتی تمیز می‌گردد اما برخی اقدامات می‌تواند انجام گیرد که آلودگی را راحت‌تر از بین ببرد. از میان این اقدامات می‌توان استفاده از سینی‌ها جهت جمع آوری هر گونه ذره یا استفاده از پلاستیک‌های پوشیده شده با کاغذ جاذب (که بعد از استفاده دور انداخته می‌شوند) در روی سطوح را نام برد.

در بعضی موارد آئروسل‌های رادیواکتیو تولید می‌شود. بنابراین در هنگام تمیز کردن هودها باید به دیواره‌های داخلی و سطوح دریچه‌ها نیز دقت شود.

خاصیت نشر تشعشع که باعث مفید بودن و در عین حال خطرناک بودن مواد رادیو ایزوتوپ می‌شود، کنترل آن‌ها را نیز آسان می‌کند.

ابزارها، پوشش کارکنان و تجهیزات را می‌توان از لحاظ مقدار آلودگی مرتباً چک کرد. در صورتی که بسیاری از مواد خطرناک شیمیایی و بیولوژیکی را نمی‌توان به این سرعت کنترل کرد.

خصوصیت منحصر به فرد هودهای فیوم رادیواکتیو استفاده از سپرهای محافظتی است. سپرهای سربی استفاده شده معمولاً قوی‌تر از مقدار مورد نیاز هستند. بیشتر اوقات مقدار کمی از مواد رادیواکتیو در یک زمان مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی در هنگام ساخت سپرها مقادیر مشخصی سرب باید مصرف گردد. هودهای فیوم که برای رادیواکتیو استفاده می‌شوند باید با برچسب مخصوصی مشخص شوند. در شرایط بخصوصی ممکن است برچسب‌های دیگری هم نیاز باشد.

0/5 ( 0 بازدید )
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *