خانه > مقالات بخش ایمونولوژی و هورمون > آزمایش‌های ایمنی و ایمونوشیمی (3)

آزمایش‌های ایمنی و ایمونوشیمی (3)

تولید آنتی‌بادی با استفاده از تکنولوژی نوترکیب کننده (.Recombinant Tech)

اخيراً برای تولید آنتی‌بادی‌ها، یک فن‌آوری که phage display نامیده می‌شود، به منصه ظهور رسیده است (وینتر ۱۹۹۲). در این روش، اجزاء آنتی‌بادی که ویژگی پیوندی آن از قبل تعیین شده است، از مجموعه ژن‌های V آنتی‌بادی ساخته می‌شوند و به این ترتیب دیگر نیازی به ایمن‌سازی و فن‌آوری هیبریدسازی نخواهد بود. ژن‌های V را می‌توان در آزمایشگاه تهیه نمود. فاژ (Phage) انتخاب شده از مجموعه، پس از پیوند با آنتی‌ژن و اجزاء آنتی‌بادی در باکتری قرار داده می‌شود. به علاوه، افینیته پیوندی آنتی‌بادی‌ها از طریق موتاسیون بهبود می‌یابد. این فن‌آوری در آینده نزدیک امکان استفاده از آنتی‌بادی‌های خاص که میزان تمایل آن‌ها به برقراری پیوند بسیار بالا می‌باشد، فراهم خواهد آورد.

کینتیک واکنش آنتی‌ژن آنتی‌بادی

جنبه‌های خاص تعادل یا قانون تأثیر جرم در شیمی در واکنش آنتی‌ژن – آنتی‌بادی نیز قابل اطلاق می‌باشد. کینتیک واکنش برگشت‌پذیر آنتی‌ژن به آنتی‌بادی به شرح ذیل است. (استبوارد ۱۹۸۶)

در رابطه فوق، Ag معرف آنتی‌ژن آزاد، Ab بیانگر سایت‌های آنتی‌بادی، Ag-Ab معرف غلظت کمپلکس آنتی‌ژن – آنتی‌بادی و K1 و K2 به ترتیب ضرائب تجمع و پراکندگی به شمار می‌آیند. نسبت تشکیل کمپلکس آنتی‌ژن – آنتی‌بادی به صورت ذیل بیان می‌شود:

نسبت موثر در یک تعادل، برابر با صفر است از این‌رو:

(ثابت تعادل تجمع يا ثابت افينيته)

Ka پارامتری است که به واکنش‌های سایت به سایت محدود می‌شود. اما با این حال آنتی‌ژن‌ها و آنتی‌بادی‌ها در اغلب اوقات از چندین سایت پیوندی بر روی مولکول برخوردار هستند. از ثابت تجمع ظاهری واکنش‌های چندگانه آنتی‌ژن و آنتی‌بادی بیش از آن که به عنوان افینیته نام برده شود، تحت عنوان اویدیته (avidity) نام برده می‌شود. شایان ذکر است که با استفاده از معادلات زیر و داده‌های تجربی می‌توان مقدار K را به‌دست آورد:

همچنین ببینید

لومینسانس و روشها (Luminescence)

امروزه استفاده از کمولومینوسان در سنجش های ایمنی رایج گشته است. واکنش های کمولومینوسان نسبت به تداخلات زمینه ای بسیار حساس هستند٬ لذا قبل از سنجش نهایی معمولاً ماتریکس آنالیت به نوعی حذف می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *