خانه > مقالات بخش خون شناسی > آنالایزرهای رسوب گلبول های قرمز (ESR)

آنالایزرهای رسوب گلبول های قرمز (ESR)

آنالایزرهای رسوب گلبول های قرمز (ESR)

آزمایش ESR (Erythrocyte Sedimentation Rate) حدود 70 سال قبل ارائه گردید. این آزمایش امروزه یکی از پر در خواست ترین آزمایشها محسوب می گردد . در چند سال اخیر تعدادی دستگاه اتوماتیک و نیمه اتوماتیک برای اندازه گیری ESR با هدف کاهش ریسک انتقال بیماریها به پرسنل آزمایشگاه وارد بازار شده اند .

آنالایزرهای رسوب گلبول های قرمز (ESR) و اصول آزمایش ESR

چگونگی رسوب گلبول های قرمز پدیده ای است که هنوز بخوبی درک نشده است . سه مرحله در فرآیند رسوب گلبول قرمز تشخیص داده می شود. در فاز اول (معمولا در طی ده دقیقه اول) گلبولهای قرمز به شکل رولو (Rouleaux formation) در می آیند . در این مرحله کمی رسوب صورت می گیرد . در فاز دوم (معمولا در طی 40 دقیقه بعد) اثر متقابل گلبولهای قرمز بر روی یکدیگر به علت عبور از فاز اول کاهش می یابد و در نتیجه رسوب بیشتری مشاهده می شود . در فاز سوم (معمولا ده دقیقه آخر ) گلبول ها به فرآیند رولو که عامل اصلی سدیمان است و بیشتر به علت پروتئین های فاز حاد مثل فیبرینوژن و مقدار کمی نیز به غلظت گلوبولین ها رسوب می کنند . عوامل دیگر که در سدیمان موثر می باشند . عبارتند از : میزان هماتوکریت ، میزان انحراف از زاویه قائمه نسبت به خط افق (این مقدار باید صفر باشد ، هر سه درجه انحراف از زاویه قائمه ، 5% سدیمان را افزایش می دهد ) ، جنس پی یت سدیمان ، میزان رقت با ماده ضد انعقاد ، شکل گلبولهای قرمز ، درجه حرارت محیط (درجه حرارت استاندارد C18 می باشد) .

ESR Analyser

دستگاهایی هستند که تحت کنترل میکروپروسسور به اندازه گیری ESR  می پردازند . در این دستگاهها هر نمونه مستقل از دیگری بوده و جداگانه محاسبات انجام می شود . این سیستم ها معمولا Random access می باشند . بر اساس توانایی نرم افزاری سیستم – تعدادی از نتایج در حافظه دستگاه قابل ذخیره شدن می باشند . بنابراین لزوم حضور پرسنل به هنگام پایان زمان آزمایش برای ثبت نتایج منتفی می شود . این دستگاهها آزمایش را در زمانی بسیار کمتر از زمان استاندارد (یک ساعت ) انجام داده ولی نتایج را در زمان استاندارد گزارش می کنند . به این ترتیب در زمان نیز صرفه جویی بوجود می آید و توان انجام آزمایش در واحد زمان افزایش می یابد . برخی از این دستگاهها قادرند منحنی رسوب گلبول های قرمز را نمایش دهند و نتایج را براساس جدول منلی Manley در حرارت C18 گزارش کنند.

مشخصات این دستگاهها عموما بصورت زیر است :

A : reading resolution ± 0.2 mm

B: result resolution ± 1 mm

C : reproducibility c.v.≤ 5%

D : measuring temp . 15-32˙C

E : measuring rang 1 – 140 mm/h

F : measuring points

آنالایزرهای رسوب گلبول های قرمز (ESR) و محدودیت های دستگاه

1- نمونه لیپمیک و یا همولیز : برخی از دستگاهها هشدار می دهند.

2- نمونه های بیش از mm/h140: برخی از دستگاه ها هشدار می دهند .

3- درجه حرارت محیط : برخی از دستگاهها حرارت محیط را اعلام می کنند .

ESR Analyser
ESR Analyser

همچنین ببینید

اصول اندازه گیری ESR

اصول اندازه گیری ESR نور مادون قرمز در طول لوله سدیمان حرکت کرده ، ابتدا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *