خانه > مقالات آزمایشگاه > سکوبندی و کابینت آزمایشگاه > استانداردهای تسته فیلتر در آزمایشگاه

استانداردهای تسته فیلتر در آزمایشگاه

استانداردهای تسته فیلتر

افزایش دامنه علوم و پیشرفتهای سریع صنعتی در چند دهه اخیر به انسان کمک نمود تا محیط اطراف خود را بهتر و دقیق تر شناسایی نماید. بدین ترتیب آشکار گردید، معیارهای قدیمی دیگر نمی‌توانند جوابگوی نیازهای انسان در عصر جدید که اساس فعالیتها بر مبنای مشاهدات دقیق علمی بنا گذاشته می شوند بوده و لزوم تدوین استانداردها و روشهای جدید تست نمایان گردید.

اطلاعات جدید نشان داده است که برای کنترل دقیق میزان ذرات و میکروارگانیسم‌ها، بخصوصی در محلی هایی مانند سالنهای جراحی، اتاقهای کامپیوتر، محل تولید تجهیزات الکترونیکی، کارخانجات داروسازی، آزمایشگاههای تحقیقاتی میکروبیولوژیک که نقش حیاتی در فعالیتهای انسان دارند، تنها زمانی میسر است که قدرت جذب فیلتر بروی ذرات با اندازه‌های مختلف برای ما مشخص باشد.

فیلترهای مطلق یا Absolute را در محل هایی به کار می برند که میزان جذب ذرات توسط فیلتر، مسئله مهمی باشد. در آمریکا، روش تست DOP در جنگ جهانی دوم بوسیله دانشمندی بنام LANGNUIR ابداع شد، که معتقد بود حداکثر میزان جذب ذرات توسط فیلتر، معادل ۰/۳ میکرومتر می‌باشد. امروزه روش تست DOP با ذرات یکنواخت ۳/۰ میکرومتری، به کار گرفته می شود. از استاندارد 282 MIL، برای جریان کم هوا و از استاندارد Q17 برای جریان بیشتر هوا استفاده می‌شود.

در زیر به ذکر برخی از استانداردهای تسته فیلتر میپردازیم:

۱- استاندارد اشری Ashrae 52- 76:

از سال ۱۹۶۸ در آمریکا از این ا تاندارد برای فیلترهای دستگاه‌های تهویه استفاده می شود. تولیدکنندگان فیلتر در اکثر کشورها این روش را بعنوان روش مفید تست فیلترها پذیرفته اند. این روش، در اروپا بعنوان استاندارد 4/5 Eurovent شناسایی شده است. این استاندارد ۲ روش تست دارد که یکی آزمایش با هوای خارج از اتاق و دیگری آزمایش با هوای حاوی غبار مصنوعی می باشد. اساس کار بر این استوار است که میزان ذراتی که باعث پر شدن کاغذ فیلترها می‌گردد، اندازهگیری شده و براساس ان راندمان فیلتر را تعیین می کنند.

در روش دوم استاندارد اشری اساس کار بر این مبنا می باشد که وزن ذرات جذب شده توسط فیلتر را اندازهگیری نموده و سپس راندمان فیلتر را محاسبه می نمایند.

اهداف استانداردهای تسته فیلتر عبارتند از:

الف- ایجاد یک روش واحد برای تولید کننده و مصرف کننده، جهت ارزیابی مشخصات فیلترهای هوا در سیستم‌های تهویه.

ب – توضیح مشخصات وسایل و تجهیزاتی که برای این استاندارد به کار برده می شوند.

فیلترهای گروه اول و دوم طبق استاندارد اشری مورد تست قرار می‌گیرند. طبق استاندارد اشری فیلترهایی که راندمان جذب ذرات هوا در آن‌ها بیشتر از ۹۸٪ باشد باید تحت تست DOP و یا شعله سدیم قرار گیرند.

۲- استاندارد استانداردهای تسته فیلتر 3928.B.S:

در انگلستان از این استاندارد که نام دیگر آن روش شعله سدیم است برای طبق بندی فیلترها استفاده می‌نمایند. در این روش کلرید سدیم را بصورت محلول در آورده و سپس آنرا در داخل یک کانال هوا اسپری کرده و فیلتر را درون کانال قرار می‌دهیم. در این ضمن شعله‌ای قبل و بعد از فیلتر روشن است که بخار کلرید سدیم باعث تغییر رنگ شعله می‌شوند. با استفاده از اسپکتوفتومتر تغییرات طول موج شعله ناشی از بخار کلرید سدیم قبل و بعد از فیلتر را مقایسه نموده و راندمان فیلتر را به دست می‌آوریم. معمولاً قطر ذرات کلرید سدیم حدود ۶۵/۰ میکرون می‌باشد.

 

۳- استاندارد 24184 DIN:

در آلمان از استاندارد فوق برای تست فیلترهای باراندمان بالا استفاده می‌شود. در این تست ۳ نوع آئروسل به فیلترها پاشیده می شود که دارای ذراتی با اندازه‌های مختلف زیر هستند:

۱- روغن DOP (دی اکتیل فتالات) با ذرات ۳/۰ تا ۵/۰ میکرومتر،

۲- ذرات واحد مواد رادیواکتیو با قطر ۰۵/ ۰ تا ۰۸/۰ میکرومتر.

۳-  غبار کوارتز با ذرات ۱ تا ۲ میکرومتر.

این نوع تست برای کنترل کیفیت و یا تست در محل کار، مناسب نبوده و معمولاً در محل تولید استفاده می‌گردد.

 

۴- AFNOR- X44 – 011:

در فرانسه روش AFNOR- X44 – 011 یا روش Uranine متداول گردیده است. ذرات معلق در هوا دارای اورانیم بوده و اندازه آن‌ها حدود ۱۷/۰ میکرومتر می‌باشد. از آنجائیکه زمان لازم برای آنالیز نتایج در این روش طولانی می‌باشد، این روش برای کنترل کیفیت تولید و آزمایش در محل کار، مناسب نمی‌باشد.

امروزه، توسط دستگاه‌های شمارشگر ذرات می‌توان فیلترها را با هر نوع ذراتی مثل ذرات طبیعی اتمسفر، روغن DOP، نمک و… تست نموده و نتایج حاصله را بر حسب میزان ذرات جذب شده که تعداد و اندازه آن‌ها پیش از عبور فیلتر مشخص شده، ثبت نمود. بعضی از دستگاه‌های شمارشگر ذرات این امکان را دارند که پارامترهای بدست آمده را بصورت نمودار منطقه جذب، برحسب درصد راندمان فیلتر برای اندازه‌های مختلف ذرات رسم نمایند.

توسط کمیته اروپایی سازندگان تجهیزات تهویه هوا (Eurovent) روش تست شعله سدیم با کمی تغییرات برای تست فیلترهای ABSOLUTE مناسب شناخته شده است.

همچنین ببینید

اتاق تمیز

تعریف اتاق تمیز محیطی که از نظر شرایط فیزیکی مانند دما – رطوبت نسبی – …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *