خانه > مقالات بخش بیوشیمی > اسپیکتروفتومتر فرابنفش- مرئی(1)

اسپیکتروفتومتر فرابنفش- مرئی(1)

یک اسپیکتروفتومتر ، میزان جذب یا عبور طول موج مشخصی از انرژی تابشی ( نور ) را از نظر اپتیکی و با استفاده از یک نمونه شیمیایی موجود در حلال ، تعیین می کند . هر مولکول در قالب یک الگوی طیفی منحصر به فرد ، نور را در طول موج های معین و مشخص جذب می کند که علت آنرا می توان به تعداد و آرایش گروهای عملکردی مشخص آن نظیر پیوندهای دوبل بین اتم ها ی کربن نسبت داد . براساس قانون بیر- لامبرت ، مقدار نور جذب شده در این طول موج ها با غلظت نمونه های شیمیایی متناسب می باشد . اسپیکتروفتومترها بطور کلی برای تعیین غلظت های مواد محلول برای آنالیزهای کمی و یا به همراه دستگاه های اندازه گیری دقیق و پیچیده ، برای  آزمایش آنزیم ها یا واکنش های کینتیک مورد استفاده قرار می گیرد .

اصول کار طیف نورسنج فرابنفش- مرئی

منبع نور ، تک رنگ ساز طول موجف دستگاه های تمرکز ، کووت( cuvet ) ، فوتو آشکار ساز و یک دستگاه نمایشگر از بخش های اولیه و مهم یک اسپیکتروفتومتر به شمار می آیند . نور از میان تک رنگ سازی که نور را به طول موج های متشکله تجزیه می کند ، عبور می کند . سپس شکاف های موجود ، باند گذر طول موج مورد نیاز برای اندازه گیری را جدا می کند و میزان خلوص ان را بهبود می بخشد . سپس نور از میان نمونه( سمپل ) عبور می کند و بخشی از انرژی تابشی جذب می شود . مقدار انرژی تابشی جذب شده به ماهیت و غلظت نمونه بستگی دارد . بخشی از نور که جذب نمی شود به یک فوتوآشکارساز ، منتقل می شود . فوتوآشکار ساز مزبور ، انررژی نور را به انرزی الکتریکی تبدیل می کند و می توان آن را برروی نمایشگر دیجیتالی ، ثبت نمود . هنگامی که به جای یک Photodetector از سیستم آشکار ساز Photodiode arrayاستفاده می شود ، نور قبل از آن که به تک رنگ برسد ، از میان نمونه عبور می کند .

منابع نور

منبع نور ، خروجی قابل ملاحظه ای از نور چند رنگ را در دامنه وسعی از طیف ، تولید میکند . برای ناحیه مرئی از لامپ های دارای فیلامان تنگستن با دامنه طول موج حدود330تا900 نانومتر استفاده می شود . این لامپ بطور کلی برای اندازه گیری محلول های نسبتاً رقیقی که شدت رنگ به موازات تغییر غلظت ، تغییر می یابد ، بسیار مفید و ارزشمند هستند . برای ناحیه فرابنفش در اغلب اوقات از لامپ های هیدروژنی یا دوتریوم استفاده می شود . دامنه طول موج این لامپ ها تقریباً 200تا450 نانومتر می باشد . لامپ های دوتریم ( هیدروژن سنگین ) معمولاً از پایداری بالایی برخوردار هستند و در مقایسه با لامپ های هیدروژنی از عمر طولانی تری برخوردار می باشند . م .قعیت لامپ ها در اسپیکتروفتومتر فرابنفش مرئی بگونه ای است که یک اشعة شدید نور به طرف تک رنگ ساز و نمونه،حرکت خواهد نمود .

در زیف-  نورسنج های فرابنفش های مرئی از یک اشعه نور تک و یا دوبل استفاده می شود . در دستگاه های اندازه گیری دقیق تک اشعه ای جدید ، میزان جذب حلال به صورت جداگانه تعیین ، ذخیره و کسر  می شود . این کارها بوسیله یک ریز کامپیوتر سرخود و یا یک ریز کامپیوتر واسطه انجام می شود . اشعه نور در یک طیف نور سنج دو اشعه ای به صورت  خودکار به دو قسمت تقسیم می شود و از میان نمونه و محلول شاهد عبور می کند و به این ترتیب امکان قرائت مستقیم تفاوت بین آن ها فراهم می شود . برخی از دستگاه ها ، اشعه نور را به کمک یک آئینه دورنگ به دو قسمت تقسیم می کنند ، بگونه ای که نیمی از اشعه ونور  از میان نمونه عبور می کند ونیمه دیگر ان از سلول مرجع منعکس می شود . سایر نوعها از یک چاپر ( chapper ) استفاده می کنند . چاپر یک آئینه ی دورانی سریع می باشد که به صورت متناوب ، نور را ازمیان نمونه عبور می دهد و آن را از سلول مرجع باز می تاباند . طیف نورسنج های دواشعه ای در اغلب اوقات برای اسکن های طیفی مورد استفاده قرار می گیرند . این دستگاه اندازه گیری دقیق به صورت خودکار بعد از تغییر طول موج ،تغییر در میزان جذب نور را به کمک کووت مرجع ، تصحیح می کند .

همچنین ببینید

جداکنند های دستگاه GC/MS

جداکنند های دستگاه  GC/MS سه نوع جداکنند های دستگاه  GC/MS   بکار می رود عبارتند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *