خانه > مقالات بخش خون شناسی > اصول اندازه گیری ESR

اصول اندازه گیری ESR

اصول اندازه گیری ESR

نور مادون قرمز در طول لوله سدیمان حرکت کرده ، ابتدا و انتهای خون را شناسایی می کند . به محض عبور نور مادون قرمز از گلبول های قرمز و دریافت آن توسط دتکتور مربوطه ، یک پیام به کامپیوتر دستگاه ارسال شده و شروع کار اعلام می شود . عمل خوانش سطح رسوب گلبول های قرمز تا ده بار برای سدیمان ساعت اول و تا بیست بار برای سدیمان ساعت دوم انجام می شود . سپس دستگاه منحنی سدیمان را در حافظه رسم کرده (در برخی از دستگاه قابل مشاهده در صفحه نمایش می باشد ) و نتایج را از فرمول منحنی مربوطه بر اساس یک ساعت و دو ساعت گزارش می کند ( برای سدیمان دو ساعت زمان بیشتری نیاز است ) . برخی از دستگاهها قادرند بطور اتوماتیک نتایج را براساس جدول منلی در حرارت  18˙C گزارش نمایند .

روش استاندارد اندازه گیری ESR روش وسترگرین ( westergren  )  می باشد که در حرارت 18˙C انجام می شود . دستگاه های اتوماتیک ESR غالبا با این روش استاندارد شده اند و با آن همخوانی دارند .

امکانات جانبی

در برخی سیستم ها امکان کنترل کیفی آزمایش در نرم افزار سیستم پیش بینی شده است . به این ترتیب می توان روش آزمایش را کاملا تحت کنترل داشت . در برخی از سیستم ها از بارکد برای سهولت کار و انتقال داده ها به کامپیوتر مرکزی استفاده می شود .

امکان چاپ نتایج در برخی از سیستم ها پیش بینی شده است ( منحنی و یا بدون منحنی )

 اصول اندازه گیری ESR و مزایا

  • پیشگیری از انتقال بیماریهای عفونی به پرسنل
  • کاهش خطاهای آزمایش ( در متن بالا ذکر شده اند )
  • سرعت آزمایش تقریبا دو برابر می شود .
  • قابلیت کنترل کیفی
  • افزایش کارایی پرسنل
  • افزایش کارایی پرسنل
  • گزارش نتایج در حرارت 18˙C

همچنین ببینید

ESR Analyser

آنالایزرهای رسوب گلبول های قرمز (ESR)

آزمایش ESR (Erythrocyte Sedimentation Rate) حدود 70 سال قبل ارائه گردید. این آزمایش امروزه یکی از پر در خواست ترین آزمایشها محسوب می گردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *