خانه > مقالات بخش مولکولی > ایمنوفنوتایپینگ 1

ایمنوفنوتایپینگ 1

ایمنوفنوتایپینگ

معرف‌ها: منظور از ایمنوفنوتایپینگ سلول‌های لوسمی این است که سلول‌های لوسمی آنتی ژن‌هایی در سطح خود ابزار می‌کنند که ارتباط بین لوسمی با رده خاصی از سلول‌های نرمال بدن برقرار می‌کند و مهم این که این آنتی ژن را می‌توان با استفاده از آنتی بادی خاصی شناسایی کرد. باید توجه داشت که الگوی ابزار این آنتی ژن در سطح سلول‌های لوسمی «غیر عادی» و «متفاوت» از سلول‌های نرمال خون محیطی یا مغز استخوان می‌باشد. به علاوه سلول‌های بلاست لوسمی میزان آنتی ژن را در سطح خود «غیر عادی» و «کمتر» در مقایسه با سلول‌های خون ساز ابزار می‌کنند. بنابراین اطلاع درباره وجود، عدم وجود و یا میزان کم آنتی ژن در سطح سلول روش مفیدی برای شناسایی جمعیت سلولی لوسمی می‌باشد.

ایمنوفنوتایپینگ  طیف وسیعی از آنتی بادی‌های مونوگلونال وجود دارند که برای فنوتایپینگ موارد لوسمی به کار گرفته می‌شوند. این آنتی بادی‌ها می‌توانند با سلول B، سلول T و سلول NK و یا رده سلول‌های میلوئیدی واکنش نشان دهند. علی رغم این که برخی از این آنتی‌بادی‌ها مختص یک رده خاص نمی‌باشند و لیکن نقش مهمی در فنوتایپینگ برخی از لوسمی‌ها ایفا می‌کنند. متاسفانه خیلی از این آنتی بادی‌ها مختص یک رده خاص سلولی نبوده و با برخی از سلول‌های نرمال و نئوپلاستیک و رده‌های دیگر واکنش نشان می‌دهند. آنتی بادی‌هایی که با بیش از یک رده لوسمی واکنش نشان می‌دهند این نوع لوسمی‌ها را لوسمی‌های «رده مختلط» می‌نامند و به همین دلیل تعریف درستی از لوسمی‌های «رده مختلط» وجود ندارد.

Reagents for Phenotyping Acute Leukemia

یک لوسمی حاد بر اساس ابزار آنتی ژن سطح سلولی به سه دسته تقسیم می‌شود که عبارتند از لنفوئید B، لنفوئیدT و میلوئید. آنتی بادی‌هایی وجود دارند که اصولا با این رده‌ها واکنش نشان می‌دهد.

Reagents that React Primarily with B Cell

 • ملکول تقریبا در سطح لوسمی حاد رده B ابزار می‌شود هر چند که ابزار این ملکول گهگاهی در سطح لوسمی میلوئیدی نیز مشاهده می‌شود. اخیرا نشان داده شده است که ملکول  با اغلب لوسمی‌های حاد رده B واکنش می‌دهد.
 • اغلب کمتر از  در سطح سلول‌های لوسمی رده B ابزار می‌شود.
 • به طور معمول بر سطح سلول‌های لوسمی حاد لنفوسیتی از رده B (Acute Lymphablastic Leukemia = ALL) ابزار می‌شود. میزان ابزار درون سلولی بیشتر از سطح خارج سلولی می‌باشد.
 • آنتی‌ژن شاخص ALL ملکول بوده و در سطح لوسمی حاد B- Lineage ابراز می‌شود. این آنتی ژن مختص سلول B نمی‌باشد زیرا که در خیلی موارد T- ALL نیز ابراز می‌شود.
 • IgM سطحی توسط گروه کوچکی از لوسمی حاد B- Lineage ابراز می‌شود.

Reagents that React Primarily with T Cells

ایمنوفنوتایپینگ

 • (t- Associated marker) اغلب در سطح T-All ابراز می‌شود این ماکر اختصاصی نمی‌باشد زیرا بعضی از زیر گروه‌های لوسمی حاد میلوئیدی این ملکول را نیز بیان می‌دارند.
 • در سطح اغلب T- Lineage ALL ابراز می‌شود در سطح لوسمی میلوئیدی نیز مشاهده شده است.
 • در سطح اغلب T- Lineage ALL به میزان کم ابراز می‌شود.
 • به طور غیر عادی در سطح تومورهای T- Lineage ALL ابراز می‌شود و وقتی ابراز می‌شود ماکر اختصاصی سلول‌های T- Lineage می‌باشد. این آنتی ژن همیشه در سیستوپلاسم برخی از بیماران T- Lineage ALL وجود دارد. این ملکول مارکر اختصاصی سلول‌های T می‌باشد.
 • خیلی از موردهای T- Lineage ALL ملکول را ابراز می‌کنند و ملکول  و  را نیز هم زمان ابراز می‌کنند که ارتباط این سلول‌ها را با T نابالغ پیشنهاد می‌کند. فرم نابالغ T-ALL را نیز می‌توان با TdT مشخص کرد.
 • اغلب موارد T- ALL مارکر و  که مختص این رده هم نمی‌باشد ابراز می‌کنند اما این موارد فاقد HLA- DR می‌باشند.

همچنین ببینید

اصول عملکرد دستگاه فلوسیتومتر

دستگاه فلوسیتومتر شامل ۳ بخش اصلی است: بخش وابسته به مایع که سلول‌ها را به اتاق سنجش هدایت می‌کند، سیستم نوری شامل وسایل ردیابی و بخش سنجش که نشان دادن داده‌ها را بر عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *