خانه > مقالات بخش مولکولی > ایمنوفنوتایپینگ 2

ایمنوفنوتایپینگ 2

ایمنوفنوتایپینگ

Reagents that React Primarily with Myeloid Cells and Other Miscellaneous Reagents

  • یا  در تمام موردهای لوسمی حاد میلوئیدی ابراز می‌شود. وقتی این مارکر در سطح سلولی الزار شود و فاقد مارکرهای لنفوئیدی باشند دال محکمی بر وجود لوسمی میلوئیدی می‌باشد.
  • یا   گاهی در سطح T- Lineage ALL B or ابراز می‌شود. اما اهمیت این موضوع هنوز مشخص نیست.
  • آنتی ژنی مختص مونوسیت‌های نرمال، مکررا در سطح لوسمی میلوئیدی ابراز می‌شود اما در مواردی از لوسمی لنفوئیدی نیز مشاهده شده است.
  • آنتی ژن‌های میلوئیدی بالغ، یا  عموما در سطح لوسمی میلوئیدی ابراز می‌شود و دلیل بر تمایز مورفولوژیک این سلول‌ها می‌باشند.
  • یا  با گلیکوپروتئین‌های سطحی پلاکت‌ها واکنش نشان می‌دهد و برای تشخیص لوسمی مگاکاریوبلاستیک سودمند می‌باشد.
  • گلیکوفورین برای تشخیص اریترولوسمی مفید می‌باشد.
  • علی رغم اختصاصی نبودن برای رده خاصی، مولکول سلول‌های دودمانی در سطح خیلی از لوسمی‌های حاد وجود دارد و با استفاده از این مارکر می‌توان سلول‌های غیر نرمال میلوئیدی را اط سلول‌های چند جمعیتی تمیز داد.
  • HLA- DR در سطح اغلب موردهای AML و B- lineage ALL یافت می‌شود ولی غالباً در سطح موردهای T- ALL و لوسمی حاد پرومیلوسیتیک وجود ندارد.
  • TdT در سطح اغلب موردهای B and T- Lineage ALL ابزار می‌شود این مسئله نشان دهنده سلول پیش ساز نابالغ مشترک می‌باشد. بعضی مواقع در سطح لوسمی حاد میلوئیدی نیز ابراز می‌شود.
  • آنتی ژن MPO، و  ترجیحاً با لوسمی حاد میلوئیدی واکنش نشان می‌دهند. محققین پیشنهاد کرده‌اند که لوسمی حاد میلوئیدی را می‌توان با مجموعه  تشخیص می‌داد.

Reagents Used in Phenotyping Chronic Lymphoid Leukemia and Lymphoma

هدف از انجام ایمنوفنوتایپینگ  در لوسمی مزمن و لنفوما نشان دادن این امر است که اولا جمعیت غیر نرمال لنفوسیتی از نظر فنوتایپی وجود دارد و دوم این که این بررسی به ما امکان طبقه بندی آن‌ها را به عنوان T-Cell lineage و یا B- Cell lineage را می‌دهد با انتخاب مارکرهای مناسب امکان انجام هر دو مورد به دست می‌آید. تشخیص لوسمی B- Cell Lineage با استفاده از الگوی ابراز غیر عادی بعضی آنتی ژن‌ها (مثل CD5 برای سلول B فقدان CD7 در سطح سلول T) می‌توان سلول‌های غیر عادی را مشخص نمود و زمانی که این امر میسر شد، می‌توان با استفاده از پانل‌های مختلف برای شناسایی لوسمی B و T اقدام لازم را به عمل آورد.

درباره‌ی تیم ورود داده 2

همچنین ببینید

اصول عملکرد دستگاه فلوسیتومتر

دستگاه فلوسیتومتر شامل ۳ بخش اصلی است: بخش وابسته به مایع که سلول‌ها را به اتاق سنجش هدایت می‌کند، سیستم نوری شامل وسایل ردیابی و بخش سنجش که نشان دادن داده‌ها را بر عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *