ترازوهای آزمایشگاهی

ترازوهای آزمایشگاهی

کلمه Balance از کلمه لاتین BilanX بمعنای «داشتن دو کفه» گرفته شده است و امروزه برای وسایل اندازه گیری بکار میرود که مقادیر کم را با دقت وزن می کنند. البته امروزه ترازوهای آزمایشگاه دارای یک کفه و کاملاً الکترونیکی هستند و غالباً واجد مسیری خروجی برای اتصال به رایانه می باشند. در آزمایشگاه های مجهز، ترازوها به رایانه و روباتها متصل هستند.

جرم و وزن در ترازوهای آزمایشگاهی

اصطلاحات جرم و وزن هر دو برای نشان دادن کمیتی از ماده که بوسیله وزن کردن مشخص می شود بکار می روند. بعلاوه اصطلاحات Scale و Balance نیز بطور رایجی در مکالمات روزمره برای دستگاهی که اینکار را انجام می دهد استفاده می شود. ولی در متون علمی هر کدام از این اصطلاحات مفهوم خاصی دارد. جرم (Moss): اندازه گیری کمیت یک ماده در یک شیء است. واحد اساسی جرم، کیلوگرم (kg) است که استاندارد آن در موزه بین المللی اوزان در پاریس نگهداری می شود. واحدهایی که بیشتر کاربرد دارند گرم و میلی گرم هستند. جرم ظاهری (Apparent Mass) جرم یک شی ء منهای جرم هوایی است که ان شی  جابجا کرده است. یک جرم روی ترازو تحت تاثیر نیروی شناوری از طرف هوا قرار می گیرد. بنابراین در اندازه گیری دقیق جرم لازم است تا جرم بدست آمده را تصحیح کنیم. هرچند در بیشتر موارد برای مواد شیمیایی، اختلاف بین وزن مطلق و وزن ظاهری اختلافی در حدود ۱٪ میباشد که قابل اغماض است.

وزن (Weight): وزن سه معنای متفاوت دارد:

۱- در گفتگوهای روزمره بخصوص در تجارت، وزن بمعنای مقدار ماده است که با عمل وزن کردن مشخص و با واحدهای پوند،اونس، کیلوگرم یا گرم بیان می شود. ۲- در فیزیک وزن عبارت از مقدار نیرویی است که توسط نیروی جاذبه زمین بر یک جسم وارد می شود و واحد آن نیوتن یا دین Dync است. وزن فیزیکی یک جسم با فاصله از سطح دریا تغییر خواهد کرد. ترازوهای الکترونیکی جرم را با نیروی وزنی که جسم بر سطح کفه ترازو وارد می کند، اندازهگیری می کنند. بنابراین مشخص است که به دلیل تغییر وزن ناشی از اختلاف ارتفاع هر ترازوی الکترونیکی باید در محل مورد استفاده کالیبره شود. ۲- یک وزنه عبارت از مقدار مشخصی از جرم است که در درون یک پوشش قرار داده شده و برای وزن کردن در ترازوهای دو کفه ای بکار میرود. کاربرد این وزنه ها در کالیبره کردن ترازوی الکترونیکی و مکانیکی است.

همچنین ببینید

ترازوهای مکانیکی

ترازوهای مکانیکی ساده ترین شکل ترازوهای مکانیکی عبارت است از یک محور افقی متقارن که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *