تست DOP

تست DOP (دی اکتیل فتالات)

این روش مالی جنگ جهانی دوم، توسط واحد شیمیایی ارتش آمریکا برای آزمایش ماسکها و فیلترهای دارای راندمان بالا، طراحی و رایج گردید. از آن زمان تاکنون از این روش برای فیلترهای گوناگون و تست آن‌ها استفاده‌ می‌شود. این روش چون دارای دقت عمل بوده و نتیجه آن سریعاً مشخص می‌گردد. برای، کنترل کیفیت تولید فیلتر بسیار مناسب می باشد. دی اکتیل فتالات که اختصارا آن را تست DOP  می‌نامند. یک ترکیب آلی تولیدی صنایع رنگ و پلاستیک می باشد که نام تجارتی آن Flexol با فرمول شیمیایی [C6H5 (CooCH2Ch (C2H5) C4H9) 2] می‌باشد.

DOP دارای خواصی می باشد که برای تست فیلترهای هپا یا Absolute مناسب تشخیص داده شده است و از آن جمله:

۱- فشار بخار آن در دمای محیط کم می‌باشد.

۲- هنگامی که متراکم می‌گردد، ذرات معلق آن در هوا بسیار ثابت و یکنواخت هستند.

۳- در دمای بالا بسیار پایدار می‌باشد.

۴- دارای رنگ و بو نمی‌باشد.

۵- کاملاً غیرسمی است.

۶- گران قیمت نمی باشد.

۷- فاقد مواد خورنده می باشد.

روش کار بدین ترتیب است که هوا وارد سیستم شده و به سه جریان تقسیم می‌شود. یک جربان تا دمای ۱۸۵ درجه سانتیگراد گرم می‌شود و از روی تست DOP  که با حرارت ۲۰۰ درجه سانتیگراد گرم شده عبور کرده و در نتیجه از بخار DOP اشباع می‌گردد. سپس این جریان هوا با جریان دوم که سرد می‌باشد، مخلوط گردیده و باعث می شود سرد تعیین و کنترل می شود. این ذرات باید دارای اندازه ۳/۰ میکرومتر باشند که بوسیله سیستم OWI کنترل می شود. سپس توسط جریان هوای سوم این ذرات تست DOP   رقیق می گردند و تجمع آن‌ها به ۱۰۰ میلی گرم در متر مکعب رسانده می‌شود. در این مرحله فیلتر با راندمان بالا با این ذرات، تحت آزمایش با این ذرات، تحت آزمایش قرار می‌گیرد و جریان هوای اضافی توسط یک دودکشی خارج می‌گردد. میزان نفوذ ذرات DOP در فیلتر توسط سلول حساس فتوالکتریک اندازه گیری می‌شود.

روشهای جدید تست فیلتر

لزوم کنترل ذرات در مناطق بخصوصی نظیر اتاق‌های کامپیوتر و محلهای تولید تجهیزات الکترونیک باعث شده است دستگاه‌های دقیق شمارشگر ذرات طراحی و ساخته شود. از این دستگاه برای شمارش و طبقه بندی ذرات، نشان دادن راندمان فیلتر و سالم بودن قابها استفاده می‌شود.

دستگاه شمارشگر ذرات بوسیله لیزر کار کرده و می‌تواند ۱۶ ذره مختلف از ۱۰-۱۲٪ میکرومتر را شمارش و تقسیم بندی نماید. سیگنال یا نشانه ای که این دستگاه از هر ذره دریافت میکند. علاوه بر سیستم نوری، به طول موج و حساسیت سلول فتوالکتریک بستگی دارد. این روش دارای معایبی می‌باشد از جمله: ۱- در رطوبت های نسبی مختلف، ذرات وارد مقادیر متفاوتی آب می باشند، در نتیجه میزان انکسار آن‌ها از ۳۳/۱ تا ۸/۱ متغیر می‌باشد. ۲- در یک فیلتر، الیاف رشته‌ای براحتی توسط فیلتر جمع آوری می‌شوند در حالیکه ذرات گرد، ممکن است براحتی از آن عبور کنند. میتوان نتیجه گیری کرد که اندازهگیری راندمان با یک شمارشگر ذرات، نمی‌تواند اطلاعات دقیقی در مورد اندازه ذرات و حتی راندمان فیلتر به ما بدهد ولی اطلاعات مناسبی در مورد هوای داخل و خارج فیلتر به ما می‌دهد.

 

 

همچنین ببینید

اتاق تمیز

تعریف اتاق تمیز محیطی که از نظر شرایط فیزیکی مانند دما – رطوبت نسبی – …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *