خانه > مقالات آزمایشگاه > اصول حفاظت و ایمنی در آزمایشگاه‌ها > توصیه‌های امور حفاظت در برابر اشعه در آزمایشگاه

توصیه‌های امور حفاظت در برابر اشعه در آزمایشگاه

توصیه‌های امور حفاظت در برابر اشعه در آزمایشگاه

 1. کلیه کارکنان با مواد پرتوزا (رادیواکتیو) و پرتوهای یونساز لازم است دوره آموزش توصیه‌های امور حفاظت در برابر اشعه در آزمایشگاه را دیده باشند و به مقررات حفاظتی و ایمنی آن آشنایی کامل داشته باشند.
 2. پرنوده پزشکی قبل از استخدام برای کارکنان با مواد پرتوزا شامل تاریخچه کامل پزشکی و آزمایش‌های پزشکی متشکل از قسمت‌های زیر تشکیل و آزمایش‌ها متناوباً تکرار شود.

آزمایش خون: شمارش گلبول‌های سفید و پلاکت‌ها، تعیین فرمول لوکوسیت‌ها، جستجو و ثبت سلول‌های غیر عادی خون، تعیین مقدار هموگلوبین و هماتوکریت خون، تعیین زمان انعقاد و سرعت سدیمانتاسیون خون

 1. از وسایل و توصیه‌های امور حفاظت در برابر اشعه در آزمایشگاه  بهداشتی و حفاظتی شامل دزیمتر شخصی، دستکش پلاستیکی (در صورت امکان یک بار مصر) و روپوش آزمایشگاه استفاده شود.
 2. از انگشتر و سایر وسایل زینتی دست هنگام کار استفاده نشود.
 3. پرونده کامل میزان پرتوگیری تشکیل شود، پرونده مذکور باید شامل کلیه سوابق پرتوگیری شخص باشد و انجام دزیمتری توسط سازمان انرژی اتمی ‌انجام گیرد.
 4. از پی پت‌های خودکار و گیره‌های مخصوص برای مصرف و جابجایی مواد پرتوزا استفاده شود.
 5. محل نگهداری مواد پرتوزا از قسمت‌های دیگر مجزا و به قفل مجهز و نزدکی محل توقف کارکنان نباشد، ضمناً ضروری است سطح داخل آن از جنس غیرقابل نفذو و قابل شستشو باشد.
 6. محل آزمایش و رویه میز کار و همچنین پوشش دیوار و کف اطاق باید از جنس غیرقابل نفوذ و قابل شستشو و یکپارچه بدون لبه بوده و مواد شیمیایی بر روی آن بی اثر باشد.
 7. محل مخصوص جهت شستشوی وسایل آلوده به مواد پرتوزا انتخاب شود.
 8. پرونده کاملی از مواد پرتوزای تحویل شده و مصرفی تشکیل شود.
 9. خوردن، آشامیدن، سیگار کشیدن و توالت کردن در محوطه آزمایشگاه ممنوع اعلام شود.
 10. از آلوده شدن وسایل تحریر جلوگیری شود (در صورتی که شخص عادت عادت به تماس مداد و یا قلم به دهان داشته باشد از این منع گردد.)
 11. توصیه‌های امور حفاظت در برابر اشعه در آزمایشگاه در محوطه آزمایشگاه برای نظافت دست و صورت از دستمال‌های کاغذی استفاده شود و دست‌ها بعد از خاتمه کار شسته شوند، بخصوص در شستشوی زیر ناخن‌ها و چین‌های دست دقت شود.
 12. در صورتی که زخم باز در دست وجود داشته باشد باید از کار با مواد پرتوزا اجتناب نماید و در صورت اجبار به کار در شرایط استثنایی، با مشورت پزشک و بعد از پانسمان کامل و مخصوص زخم انجام شود.
 13. هنگام کار با مواد پرتوزای مایع عملیات در داخل سینی که با کاغذ جاذب رطوبت و نایلون پوشانده شده است، انجام گیرد.
 14. روی سطح میز با نایلون و کاغذ جاذب رطوبت و یکپارچه پوشانده شود و سطح کار مرتباً از نظر میزان آلودگی بررسی شود.
 15. قبل از شروع آزمایش از شکسته نبودن وسایل شیشه‌ای مورد استفاده اطمینان حاصل شود.
 16. حتی الامکان سعی شود به اندازه مودر نیاز برای آزمایش ماده پرتوزا از محفظه اصلی خارج شود.
 17. در صورتی که لازم است ماده‌ای در داخل یخچال نگهداری شود حتی الامکان سعی شود از مواد دیگر مجزا باشد و طوری قرار گیرد که منجر به منجمد شدن آن نگردد.
 18. علامت نشان دهنده وجود مواد پرتوزا در محل آزمایشگاه نصب گردد.
 19. دستورالعمل کار در محل آزمایش نصب گردد.
 20. حتی الامکان سعی گردد زمان کار با مواد پرتوزا به حداقل ممکن تقلیل داده شود.
 21. از سطل‌های پلاستیک درب دار و کیسه نایلونی برای نگهداری پانسمان‌های مواد جامد پرتوزا استفاده شود.
 22. در صورت ایجاد آلودگی، رفع آلودگی به عهده شخصی است که سبب آلودگی شده است و کلیه عملیات باید زیر نظر فرد صلاحیت دار انجام گیرد.
 23. نباید از وسایل پاک کننده «برس، جارو، صابون و غیره» که در آزمایشگاه بکار برده می‌شود برای نقاط دیگر استفاده شود و همچنین لازم است به طور متناوب از نظر وجود آلودگی بررسی شود و در صورت مشاهده آلودگی با آن مانند پسمان عمل شود.
 24. نباید وسایل آزمایشگاه از منطقه تحت کنترل بیرون برده شود، مگر آنکه از آلوده نبودن آن اطمینان حاصل شود.
 25. ظروف و وسایل آلوده مشخص شده و با آنها مانند پسمان عمل شود.
 26. دستگاه اندازه‌‎گیری پرتو γ و β جهت کنترل محیط کار تهیه شود.
 27. وسایل اتش نشانی و رفع آلودگی در دسترس باشد.
 28. برای موارد اورژانس لازم است که دستورالعمل کافی تهیه شود که کارکنان مسئول در صورت بروز سانحه بتوانند در اسرع وقت و به طور مؤثر پاک سازی نمایند و یک نسخه از دستورالعمل مذکور را به این امور ارسال دارند. در ضمن لازم است در چنین مواردی امور حفاظت در برابر اشعه سازمان انرژی اتمی ‌را با تلفن 6138405 مطلع نمود تا در صورت نیاز بتوانند در اسرع وقت در محل حاضر شده و همکاری‌های لازم را بنماید. در صورتی که در هر مورد سئوالی بود با امور حفاظت در برابر اشعه سازمان انرژی اتمی ‌ایران تماس حاصل نمایید.

 

همچنین ببینید

زباله های بیولوژیک

زباله های بیولوژیک زباله های بیولوژیک شامل مواد جامد و مواد مایع هستند، کلیه مواد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *