خانه > مقالات بخش خون شناسی > تکنولوژی اندازه‌گیری سیستم‌های Bayer

تکنولوژی اندازه‌گیری سیستم‌های Bayer

تکنولوژی اندازه‌گیری سیستم‌های Bayer

برای اندازه‌گیری هموگلوبین از کالریمتر با فیلتر ۵۴۶ نانومتر استفاده می‌شود. برای شمارش سلول‌ها از دو شمارنده سلولی با آشکار سازی نوری چند پارامتری استفاده می‌شود که منبع نوری آن‌ها عبارت است از لامپ سفید (white lampe) و laser. شمارنده‌ای که با لامپ سفید کار می‌کند* شدت نور متفرق شده و نیز نور جذب شده توسط سلول‌های رنگ آمیزی شده با پر اکسیداز را اندازه‌گیری می‌کند. منبع نوری یک لامپ تنگستن است که نور آن روی یک شکاف مربع با ارتفاع  ۲۵ متمرکز شده است. جریان سیال حاوی سلول‌ها از یک روزنه با قطر  ۴۰ و سرعت جریان  ۱/۰ توسط تمرکز هیدرودینامیک عبور داده می‌شود. نور عبور کرده از این جریان توسط یک آینه dichromic به دو قسمت تجزیه می‌شود. قسمتی که دارای طول موج بلندتر است و به آشکار ساز تفرق scatter detector هدایت شده و قسمتی که دارای طول موج کوتاه‌تر است به آشکار ساز جذبی (Abcorption) هدایت می‌شود.

در شمارنده‌ای که با laser کار می‌کند، از یک لیزر هلیوم نئون با طول موج ۸/ ۶۳۲ نانومتر استفاده شده است. اندازه‌گیری شدت نور متفرق شده توسط هر سلول در دو ناحیه زاویه‌ای یعنی ۲ درجه به ۳ درجه و ۵ درجه به ۱۰ درجه صورت می‌گیرد. شدت جریان سیال حاوی سلول‌ها   ۱/۰ در دقیقه می‌باشد. از شمارنده لیزر برای هر نمونه دو بار استفاده می‌شود. بار اول برای شمارش RBC و پلاکت و بار دوم برای شمارش بازوفیل‌ها به کار می‌رود.

nv  تکنولوژی اندازه‌گیری سیستم‌های Bayer ، افتراق بین RBC و پلاکت‌ بر اساس سیگنال‌های ناشی از تفرق با زاویه پایین صورت می‌گیرد. Threshold برای پلاکت‌های بزرگ  ۳۰ و برای افتراق پلاکت از سیگنال‌های زمینه‌ای  ۲ است.

سیگنال‌های به دست آمده از تقرق نور در دو زاویه برای تعیین اندازه گلبول‌های قرمز تلفیق می‌شوند.

در روش پراکسیداز برای افتراق گلبول‌های سفید سلول ها به پنج گروه تقسیم می‌شوند که عباترند از نوتروفیل ها، لنفوسیت‌ها، مونوسیت‌ها، ائوزینوفیل‌ها و سلول‌های بزرگ رنگ نگرفته (LUC) (Large unstained cells). سلول‌های LUC سلول‌هایی هستند که از لنفوسیت‌های طبیعی بزرگتر بوده ولی فاقد فعالیت پراکسیدازی می‌باشند. سلول‌های LUC به عنوان لنفوسیت‌های غیر طبیعی تلقی می‌شوند.

درباره‌ی تیم ورود داده 2

همچنین ببینید

اصول اندازه گیری ESR

اصول اندازه گیری ESR نور مادون قرمز در طول لوله سدیمان حرکت کرده ، ابتدا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *