خانه > مقالات بخش بیوشیمی > دستگاه های فتومتری و اسپکتروفتومتری

دستگاه های فتومتری و اسپکتروفتومتری

خطاهای موجود

بمنظور اطمینان یافتن از صحت قوانین بیر- لامبرت در محدوده غلظت های مورد سنجش ، باید از منحنی کالیبراسیون خطی استفاده شود . انحرافات احتمالی از این قانون باعث برهم خوردن کالیبراسیون دستگاه می شود . این انحراف ها می تواند در اثر تغییرات شیمیایی در نمونه باشد که معمولاً در اثر غلظت بالای نمونه ، اثرph یا تشکیل کمپلکس ها ایجاد می شوند .

قانون بیر- لامبرت برای نور کاملاً تکفام صادق است . بنابراین دقیق نبودن خروجی تکفام ساز و تنظیم نبودن شکاف ها ممکن است باعث خطا شود . این مورد زمانی حادتر می شود که طول موج مورد استفاده در ناحیه ای از طیف باشد که در آن ، نمونه موردنظر نسبت به تغییرات طول موج بیشتر حساس است( یعنی تغییرات کمی در طول موج ، تغییرات زیادی را در مقدار جذب نور ایجاد کند ) .

تجمع بخار تنگستن روی سطح داخلی و یا رسوبات روی سطح خارجی لامپ می تواند باعث پایین آمدن دقت نتایج شود . بنابراین باید به صورت دوره ای لامپها را مورد بازبینی قرار داد و در صورت لزوم آن ها را عوض کرد .

دیگر مشکلات و خطاهای موجود عبارتند از وجود پرتوهای زاید( Stray Light ) سیستم ، پاسخ غیر خطی آشکارساز و تقویت کننده و نوسانات ناخواسته در ولتاژ تغذیه که روی خروجی دستگاه اثر می گذارد .بدین منظور باید از دستگاه های تثبین کنندة ولتاژ استفاده کرد .

ملاحظات فنی واقتصادی

هنگام تهیه اسپکتروفتومتر توجه به نکات ذیل حائز اهمیت است:

تکرار پذیری نتایج ، 2- میزان دقت دستگاه درطول موج ،خواندن میزان جذب یا عبور ، 3- محدوده طول موج دستگاه ، 4- پهنای باند قطعه ای از طیف جداشده توسط تکفام ساز که بستگی به دقت گریتینگ و پهنای شکاف عبور نور داشته و برچسبnm( نانومتر ) نوشته می شود . این عدد هر چه کمتر باشد دستگاه گرانتر خواهد بود . برای کارهای معمولی عددnm8 مناسب بوده و برای کارهای تحقیقاتی nm4- 8/1 انتخاب می شود .5-  قابلیت تصحیح خط پایه به صورت خودکار ( خط پایه: خط صفر در یک محدده طول موج ) ، 6- تکفام ساز: نوع تکفام ساز می تواندLittrow و Czerny Turner ( چرنی ترنر ) باشد که نوع دوم گرانتر است . 7-  نوع گریتینگ و ظرافت در ساخت آن در دقت طول موج تأثیر دارد . مثلاً Grating نوع Holographic  وتعداد خطوط line/nm1200 ، حداقل ویژگی ایت که در اغلب اسپکتروفتومترها رعایت می شود . 8-  Stray Light: پرتوهای زاید که در محدوده پهنای باند نبوده و از تکفام ساز عبور می کنند . این عدد هرچه کمتر باشد دستگاه خطی تر و دقیق تر عمل می کند حساسترین و گرانترین قسمت یک اسپکتروفتومترها تکفام ساز آن است که برتی طذاحی وساخت آن از قطعات اپتیکی حساس مانند گرتینگ ، آینه ها و فیلتر های با کیفیت یالا استفاده می شود . تکفام سازی که پرتو زاید آن کمتر است گرانتر است و اصولاً مهمترین عامل برای تعیین کیفیت و قیمت یک اسپکتروفتومترها عددStray Light آن است .9-  تک یا دو پرتویی بورن اسپکتروفتومترها 10-  ارتبادط با رایانه و توانایی برنامه نرم افزاری آن ، 11-  نوع لامپ ها و طول عمر آن ها

راهنمای خرید دستگاه های طیف سنج و نورسنج

درزمان خریداری دستگاه اسپکتروفتومترها و کالریمتر باید به نکات ذیل توجه داشت:

منبع مولد و منبع نور( Power Source and Light Source  ) : در زمان استفاده خصوصاً در زمان نوسان ولتاژ  ، باید از یک تثبیت کننده ولتاژ استفاده نمود . در مواقعی که برق منطقه ای که آزمایشگاه در آن واقع شده قابل اعتماد نیست ،  حتماً باید به خرید یک منبع مولد دائمی و مستقل برق فکر کرد . بیشتر این دستگاه ها مجهز به لامپ تنگستن هستند . لامپ های هالوژن کوارتز با گذشت زمان نمی سوزد ، گرانتر است ، کمتر در دسترس است ونیازی یه کالیبراسیون طول موج خاصی در زمان نصب ندارد . در برخی از مدل ها از لامپ و فیلترهای واجد یک دیود منتشر کننده نور( Light emitting diode ) که نور با طول موج خاصی را تولید می کند ، استفاده می شود . استفاده از دیود نشر نور ، طیف آنالیت های قابل اندازه گیری را محدود می سازد . عموماً باید دستگاهی را خریداری نمود که بخش های الکترونیکی آن در مقابل رطوبت های بالا محافظت شده باشند .

قابلیت حمل ونقل( Portabillity ): در صورت استفاده گسترده از دستگاه ، مدلی را انتخاب نمایید که با باتری های قلیایی یا نیکل- کادمیوم قابل شارژ تغذیه گردد و نیز حمل ونقل آن آسان باشد .

محدوده قابل اندازه گیری ( Measurement Range ): نتایج به صورت درصد جذب( A ) عبور( T ) و یا غلظت( C ) نشان داده می شمود . در مورد دستگاه های کالریمتر ، جذب تنمها از طریق معینی طول موج با استفاده از فیلتر های رنگی اندازه گیری شده اما در مورد اسپکتروفتومترها در طول موج مشخص با استفاده از منشور یا دیفراکسیون گریتینگ( diffraction grating ) انجام می شود .

محدوده طول موج( wavelength ): یک اسپکتروفتومتر مناسب ، دستگاهی است که در طول موج نور مرئی یعنی بین330تا900 نانومتر قابلیت اندازه گیری داشته باشد .

قابلیت اعتماد( reliability ): عموماً در زمان خریددستگاه اسپکتروفتومتر قطعات یدکی لامپ ، فیوز ، کووت و گاهاً فتوسل از فروشنده خریداری می شمود . اما به خاطر داشته باشید که فتوسل در صورت نگهداری در گرما یا رطوبت خراب می شود . در جاهایی که تغییرات ناگهانی برق رخ می دهد حتماً باید از یک تنظیم کننده ولتاژ استفاده شود .

منضمات( Accessories ): بخش های فرعی دستگاه بسته به نیاز آزمایشگاه و بودجه موجود متفاوت است . این بخش های فرعی شامل فیلتر های مختلف ، بخش نگهدارنده لوله های آزمایش و کووت ، چاپگر ، کابل اتصال چاپگر به رایانه ، شارژ کننده باطری ، جعبه حمل و نقل و ثبات و . . . است .

کووت ها( Cuvets )

ازآنجایی که کووت( محفظة نمونه  ) از جمله بخش های بسیار مهم دستگاه های کالریمتر و اسپکتروفتومتر به حساب می آید ، باید کووت هایی را انتخاب کرد که از کیفیت برتر برخوردار باشند . در ذیل مقایسه ای از انواع کووت های موجود ارائه شده است:

فیلترها( filters )

برای انتخاب یک فیلتر مخصوص یک کالریمتر از شمارش رنگ یا ایلفورد( Ilford No )  استفاده میشود.زمانی که تنها طول موج قید شده باشد،انتخاب فیلتر براساس جدول ذیل صورت می گیرد.

درباره‌ی تیم ورود داده

همچنین ببینید

جداکنند های دستگاه GC/MS

جداکنند های دستگاه  GC/MS سه نوع جداکنند های دستگاه  GC/MS   بکار می رود عبارتند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *