خانه > مقالات بخش خون شناسی > رنگ کننده های هماتولوژی

رنگ کننده های هماتولوژی

رنگ کننده های هماتولوژی

رنگ کننده های هماتولوژی رنگ رایت ، یک رنگ رومانوفسکی (  Rommanowsky Stain) و رنگ اصلی استفاده شده در آنالیز هماتولوژی است . این رنگ از ترکیب مخلوط یک رنگ متاکرومیک تیازین مانند متیلن بلو و آزور B ( azure B) به ائوزین در میتل الکل است . این ترکیب رنگها بر اساس ترکیب شیمایی موجود در اجزاء سلول باعث رنگ آمیزی متفاوت اجزاء سلولی می شود . مکانیزم اصلی رنگ آمیزی از اضافه شدن بافر به اسمیر و یونیزه شدن شروع می شود . یونهای اسیدی ائوزینی با بار منفی باعث رنگ گیری اجزاء اصلی سلول (مانند سیتوپلاسم ) می شود که از رنگ نارنجی تا صورتی متغیر هستند . ساختمانهای اسیدی ( مانند اسیدهای نوکلئیک ، نوکلئوپروتئین ها ) توسط یونهای آبی متیل بلو بار مثبت از رنگ آبی تا بنفش رنگ می گیرند و اجزاء خنثی سلولی توسط هر دو قسمت رنگ می گیرند . یک نوع رنگ رایت که در بیشتر رنگ کننده های اسلایدهای هماتولوژی استفاده می شود . رنگ رایت – گیمسا ( wright Giemsa) است که ترکیبی از رنگ رایت و رنگ گیمسا می باشد ، رنگ گیمسا ترکیب یک azure ( مخلوط تیونین و مشتقات متیل ) با ائوزین و متیل بلو است .

این ترکیب مشابه رنگ رایت است اما قدرت رنگ کنندگی پروتوزوا و طیف وسیعی از اجزاء داخل سلولی مانند انگلهای مالاریا را دارد .

رنگ کننده های هماتولوژی

پروسه رنگ آمیزی رایت گیمسا با ثابت کردن اسمیرهای خشک شده با هوا توسط متیل الکل آغاز می شود . سپس رنگ اضافه شده و مدتی وقت داده می شود تا وارد سلول ها شود . بعد اسمیر با آب مقطر یا بافر فسفات شسته می شود تا به رنگ صورتی در آید و سپس خشک می شود . با روش های رنگ آمیزی که از یک رنگ رقیق شده حاوی متیل الکل استفاده می شود یک دقیقه برای ثابت کردن اسمیر کافی است . برای رنگ های رقیق شده بین 3 تا 5 دقیقه وقت لازم است .

علیرغم نوع رنگ یا روش رنگ آمیزی مورد استفاده ، در اسمیرهایی که جذب رنگ شده باشند سلول های قرمز به رنگ صورتی یا نارنجی ، هسته لنفوسیت ها و نوتروفیلها ارغوانی تیره ، هسته در منوسیتها ارغوانی روشن ، گرانول های ائوزینوفیل نارنجی درخشان ، گرانول ها در بازفیلها آبی تیره و پلاکت ها بنفش یا ارغوانی می شود . در نوتروفیل سیتوپلاسم صورتی روشن با گرانول های بنفش کم رنگ می شود . در لنفوسیت ها طیفی از رنگ آبی را خواهد گرفت و در منوسیت آبی خاکستری با گرانول های قرمز می شود .

برای استفاده از یک رنگ کننده خودکار اسمیر ، کاربر اسلایدها را داخل یک carrier قرار داده و زمان یا دستور برنامه ریزی شده را انتخاب می کند . رنگ کننده های اسلاید یا از روش غوطه ورسازی استفاده می کنند یا از روش اسپری کردن . بعد از تکمیل پروسه رنگ آمیزی اسلاید ها یا در carrier یا در collection drawer قرار داده می شوند . بعضی از دستگاه ها با هوا اسلاید را خشک می کنند .

رنگ کننده های اسلاید ( Silde Stainors )

رنگ کننده های هماتولوژی بطور خودکار اسمیرهای خون محیطی و دیگر اسمیرها را جهت تسهیل در شمارش و افتراق میکروسکوپی رنگ می کنند . در شمارش کردن ، شکل گلبول های قرمز ، تعداد و در صد نوتروفیلها ، ائوزینوفیلها ، بازوفیلها ، لنفوسیت ها ، منو سیت ها و دیگر انواع گلبول های سفید تعداد پلاکتها و هرگونه ابنورمالیتی در گلبول های قرمز و سفید ( مانند تعداد ، تمایل به رنگ آمیزی ) مشخص می شود . شمارش هم بصورت دستی انجام می گیرد و هم توسط آنالایزرهای هماتولوژی ، رنگ کننده های اسلاید هماتولوژی باعث افزایش سرعت فرآیند رنگ آمیزی ، کاهش مصرف مواد رنگ کننده ، جلوگیری از اتلاف وقت تکنولوژیست و افزایش ثبات رنگ می شوند . رنگ کننده های اسلایدهای میکروبیولوژی بطور خودکار پروسه رنگ آمیزی گرم را انجام داد و باعث بهبود کارایی و جلوگیری از اتلاف وقت تکنولوژیست می شود . رنگ آمیزی گرم جهت تقسیم باکتری به دو گروه (گرم منفی و گرم مثبت ) ، بر اساس توانایی نگهداری رنگ آبی بعد از اضافه کردن محلول بی رنگ کننده ، استفاده می شود . رنگ کننده های خودکار با استاندارد کردن پروسه باعث افزایش ثبات رنگ شده و کیفیت رنگ آمیزی را افزایش می دهند .

همچنین ببینید

ESR Analyser

آنالایزرهای رسوب گلبول های قرمز (ESR)

آزمایش ESR (Erythrocyte Sedimentation Rate) حدود 70 سال قبل ارائه گردید. این آزمایش امروزه یکی از پر در خواست ترین آزمایشها محسوب می گردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *