خانه > مقالات بخش بیوشیمی > روش های فتومتری و اسپکتروفتومتری(1)

روش های فتومتری و اسپکتروفتومتری(1)

روش های فتومتری و اسپکتروفتومتری

فصل اول : روش های جذب سنجی

فصل دوم : دستگاه های فتومتری و اسپکتروفتومتری

قسمت اول : اسپکتروفتومتری نور مرئی

قسمت دوم : اسپکتروفتومتر

فصل سوم : اسپکتروفتومتری نشر شعله

فصل چهارم : اسپکتروفتومتری جذب اتمی

ماهیت فیزیکی نور ( Light ) و شناخت خواص آن در کنار قوانین فیزیکی حاکم بر آن  ، سبب گردیده تا نور به عنوان پایه ای مهم در بسیاری از روش های آزمایشگاهی تشخیصی و بالینی و صنعتی مورد استفاده قرار گیرد . از جمله خواص نور می توان به جذب و میزان گذر نور از اجسام اشاره نمود که خود مبنای پیدایش روش های جذب سنجی به حساب می آید  . این بخش علاوه بر پرداختن به مفاهیم اصولی و پایه نور و جذب سنجی  ، متدهای تشخیصی مربوطه و تجهیزات مرتبط با آن را از منظر مهندسی پزشکی و علوم پاراکلینیک به طور گسترده مورد بحث و بررسی قرار می دهد . دستگاه های فتومتر و اسپکتروفتومتر ، فیلم فتومتر و اسپکتروفتومتر جذب اتمی به عنوان دستگاه های مهم این مجموعه  ، در این بخش مورد بحث قرار گرفته است . هر چند دستگاه های دیگری چون خوانشگر الایزا را نیز می توان از زاویه فیزیک نور در این گروه جای داد ، لیکن به جهت اختصاصیت و کاربردهای ویزه ای که دارند از دیدگاه دیگری مورد بررسی قرار گرفته و به تفصیل در بخش های دیگری وارد شده اند.

روش های جذب سنجی

روش های جذب سنجی ، یکی از قدرتمندترین و رایج ترین روش های اندازه گیری طیف وسیعی از آتالیت ها محسوب می شوند . بسیاری از دستگاه های مورد استفاده در آزمایش گاه های تشخیصی بر پایه اندازه گیری میزان جذب یا عبور انرژی تشعشعی ساخته شده اند . اسپکتروفتومتر ابزاری است که برای اندازه گیری انرژی جذبی یا عبوری نور ( Light Energy ) مورد استفاده قرار می گیرد . تشعشع الکترومغناطیسی ( EMR ) جریانی از انرزی است که با سرعت نور در جهان انتشار می یابد . EMR به صورت امواج ماکسول ( Maxwell’s Wave ) و جریانی از ذرات  ، تحت عنوان فوتون ( Photons ) وجود دارد . فوتون های انرژی ( hv )  ، تواتری ( Frequency ) خاص و منحصر به فرد دارند . طیف فرکانس های EMR از مقادیر بسیار پایین در مورد امواج رادیویی تا مقادیر بالاتر از جمله امواج فرا بنفش  ، اشعه ایکس و اشعه گاما متفاوت است .

اسپکتروفتومتری مرئی و ماوراء بنفش رایج ترین روش های جذب سنجی در آزمایشگاه های هستند . قبل از پرداختن به این موضوع لازم است توضیح مختصری در مورد خواص نور داده شود .

همچنین ببینید

جداکنند های دستگاه GC/MS

جداکنند های دستگاه  GC/MS سه نوع جداکنند های دستگاه  GC/MS   بکار می رود عبارتند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *