فیلترهای هوا

فیلترهای هوا

فیلترهای هوا  به منظور تأمین هوای ورودی تمیز و مورد نیاز در سیستم تهویه و یا جلوگیری از انتقال آلودگی به محیط اطراف در واحدهای حساس نظیر نیروگاههای اتمی، مراکز بیمارستانی، صنایع داروسازی، مراکز کامپیوتر و صنایع الکترونیک به کار می روند. فیلترهای حساس هوا معمولا در محیطهایی به کار می روند که حداکثر تمرکز نسبی غبار در آن کمتر از ۲ میلی گرم در هر مترمکعب هوا باشد.

فیلترهای هوا  انواع مختلف داشته که براساس نوع و ساختار الیاف فیلتر (MEDIA).

جذب ظرفیت ذرات معلق در هوا و راندمان آن به چند دسته تقسیم می‌شوند.

انواع فیلترهای هوا

فیلترهای هوا  به صورت ساچمه‌ای و یا رشته‌ای می‌باشند به طور کلی جذب سطحی بخارها توسط فیلترهای ساچمه‌ای و جمع اوری ذرات توسط فیلترهای رشته‌ای صورت می‌گیرد. خصوصیت فیلترهای رشته‌ای آن است که درجه سختی و استحکام میکروسکوپی حاصل از الیاف سبب می‌گردد.

ساختمان فیلتر علی رغم حجم نسبتا کم الیاف در مقابل عبور حجم زیاد هوا، ساختاری مستحکم داشته باشد که این امر در فیلترهای دیگر عملی نیست.

فیلترهای هوا بسیار متنوع بوده ولیکن می‌توان آن‌ها را به دو گروه کلی زیر تقسیم بندی نمود.

۱- فیلترهایی که جهت پاکسازی هوا و زدودن آن از ذرات به کار می‌روند.

۲- فیلترهایی که جهت پاکسازی هوا و زدودن آن از گازها به کار می‌روند.

برای فیلترهایی که جهت پاکسازی هوا از ذرات معلق در هوا به کار می روند. تقسیم بندی‌های مختلفی ارائه شده است. عده‌ای این فیلترها را به دو گروه ۱- PRE- FILTERS ۲- HEPA- FILTERS طبقه بندی نموده‌اند.

این تقسیم بندی براساس نوع و ساختار الیاف فیلتر و ظرفیت جذب ذرات مختلف هوا می‌باشد. در یکی از

طبقه بندی‌ها، فیلترها را به ۴ گروه تقسیم بندی کرده‌اند، که براساس راندمان جذب ذرات می‌باشد.

 

 

 

گروه راندمان درصد جذب ذرات ۳/۰ میکرون
۱

۲

۳

۴

۵

کم

متوسط

زیاد

بسیار زیاد

۳۵ – ۵٪

۷۵ – ۴۰ ٪

۹۸ – ۸۰٪

۹۹۹۹۵/۹۹ – ۹۷/۹۹٪

 

فیلترهای گروه اول، فیلترهای نوع پانل هستند این فیلترها از قبل ساخته شده‌اند و مدیای فیلتر با ساختارهای مختلف (الیاف شیشه ای، پشم، سلولز، پلاستیک یا برخی مدیوم های فلزی) در داخل آن قرار گرفته است. برای آنکه ذرات بهتر نگهداری شوند. مدیای فیلتر با روغن مرطوب شده است لذا به این فیلترها، فیلترهای روغنی نیز اطلاق می شود، فیلترهای پانل قابلیت استفاده مجدد پس از مصرف را ندارند.

فیلترهای گروه دوم معمولاً از نوع کیسه ای می باشند که مرکب از کیسههایی از جنس کتان، پشم یا الیاف مصنوعی می‌باشد و برای مواردی که تراکم گردوغبار زیاد باشد، دارای راندمان بالایی است. فیلترهای گروه سوم و چهارم از الیاف نرمتر ساخته شده و از جنس فایبرگلاس با الیاف شیشه‌ای می باشند. از آنجائی که مدیای این گونه فیلترها نسبت به فیلترهای گروه اول افت فشار بیشتری دارند، لذا طوری طراحی شده‌اند که در سطح گسترش یافته تا سرعت عبور هوا از میان مدیا کاهش یابد و در نتیجه افت فشار کمتر باشد. افزایش سطح به راههای مختلف از جمله ایجاد چین‌های عمیق صورت می‌گیرد.

واژه هپا HEPA بیانگر نوعی خاصی از فیلتر است که تقریباً تمامی ذرات کوچک موجود در یک فاز گازی (معمولاً هوا) را بر می دارد، بطوریکه در حذف ذرات ۳/۰ میکرومتر دارای حداقل راندمان ۹۷/۹۹٪ است.

فیلترهای هپا به دو منظور بکار می‌روند:

۱ – برداشت ذرات ریز موجود در هوا

۲- خطی کردن جریان هوای مورد استفاده

فیلترهای هپا از میکروفایبرگلاس ساخته شده است از آنجائیکه مدیای این فیلترها بصورت چین های بسیار عمیق است، لذا سرعت هوا در این فیلترها کم و در نتیجه افت فشار علیرغم راندمان بالا (۹۷/۹۹)، متوسط و در حدود 25 mm W,G می‌باشد.

همچنین ببینید

اتاق تمیز

تعریف اتاق تمیز محیطی که از نظر شرایط فیزیکی مانند دما – رطوبت نسبی – …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *