خانه > مقالات بخش خون شناسی > مشکلات گزارش شده در پروسه رنگ آمیزی

مشکلات گزارش شده در پروسه رنگ آمیزی

مشکلات گزارش شده در پروسه رنگ آمیزی

مشکلات گزارش شده در پروسه رنگ آمیزی در هر دو روش دستی و خودکار وجود دارد . تثبت ناقص اولین مشکل پروسه است بخصوص در نمونه های مغز استخوان . برای مثال الکل هایی که سر پوشیده نبوده اند آب جذب کرده و خاصیت تثبیت آن را پایین می آورند. اگر چه اضافه کردن مس بدون آب باعث افزایش عمر تثبیت کننده می شود .

به علت این که PH بافر کنترل کننده اتصال رنگ به سلول ها است ، هر گونه تغییر در PH این اتصال را کم می کند . اگر بافر اسیدی شود ترکیباتی که رنگ های اسیدی را می گیرند نرمال خواهند بود آنهایی که در محیط قلیایی رنگ را می گیرند ، کمرنگ می شوند . شستشوی زیاد و استفاده از بافر و یا رنگ های اسیدی باعث می شوند که اسمیر صورتی کم رنگ شوند . شتسشوی ناکافی باعث رسوب رنگ در روی اسمیر می شود .

رنگ آمیزی زیاد با استفاده از رنگ های قلیایی ظاهر اسمیر را آبی می کند و در زیر میکروسکوپ سلول های قرمز به رنگ خاکستری تا ارغوانی ، هسته و گرانول ها سیاه می شوند . برای تصحیح این حالت PH بافر باید بین 8/6-5/6 باشد .

رنگ کننده های پلاتن باید تمیز نگهداری شوند و لوله ها باید بر اساس استفاده هفتگی تعویض شوند . اگر اسلاید بخوبی در شیار ها قرار نگیرند ممکن است شکسته شده و باعث خرابی دستگاه شوند .

در دستگاه های میکروبیولوژی زمان از قبل تعیین شده برای دستگاه ها ممکن است برای رنگ بری اسمیرهای ضخیم کافی نباشد که باعث خراب شدن نتیجه می شود .

مشکلات گزارش شده در پروسه رنگ آمیزی و ملاحظات خرید

برای شستشو برخی دستگاه ها از گردش آب استفاده می کنند که یا باید دارای مخزن باشند یا به آب لوله کشی وصل شوند . با توجه به قوانین جاری منطقه در مورد دفع مواد زاید می باید در مورد خرید دستگاه دقت شود . برخی از دستگاه ها مواد زائد را در مخزن هایی جمع آوری می کنند و برخی دیگر آن را خالی می کنند.

هزینه معرف اصلی ترین خرج دستگاه های رنگ کننده اسلاید می باشد . برخی از کارخانه های تولیدکننده دستگاه اجازه جایگزینی معرف را نمی دهند زیرا دستگاه های آنها فقط معرف های در بسته های مخصوص را می پذیرند . ولی برخی تمامی معرف ها ، حلال ها و محلول های شستشو را می پذیرند که از لحاظ هزینه های بعدی اینگونه دستگا ها مقرون به صرفه ترند زیرا فقط یک منبع تغذیه وجود ندارد .

سیر پیشرفت

رنگ کننده های اسلاید از دستگاه های ساده تثبیت کننده تا دستگاه های برنامه ریزی شده پیشرفت کرده اند. توانایی برنامه ریزی به کاربر این اجازه را می دهد که بر اساس نمونه مراحل مختلف را برنامه ریزی

همچنین ببینید

ESR Analyser

آنالایزرهای رسوب گلبول های قرمز (ESR)

آزمایش ESR (Erythrocyte Sedimentation Rate) حدود 70 سال قبل ارائه گردید. این آزمایش امروزه یکی از پر در خواست ترین آزمایشها محسوب می گردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *