خانه > مقالات بخش مولکولی > مشکلات گزارش شده و ملاحظات خریدفلوسیتومتری

مشکلات گزارش شده و ملاحظات خریدفلوسیتومتری

مشکلات گزارش شده و ملاحظات خریدفلوسیتومتری

در سنجش‌های فلوسیتومتری، سلول‌های درون سوسپانسیون از یک سو پراکنده می‌شوند (هر سلول با یک ماتریکس مایع بدون اتصال به سلول‌های اطراف، احاطه شده است). خون، مغز استخوان و کشت سلولی قادر به تشکیل سوسپانسیون‌های تک سلولی هستند. البته بافت‌های جامد غیر لنفوئیدی برای قطع اتصالات بین سلولی خود نیاز به مواجهه با آنزیم‌ها یا معرف‌های شیلات کننده دارند. متأسفانه این روند با تولید خرده‌های سلولی (استرومای سلولی، نوکلئوپلاسم آزاد و سیتوپلاسم) باعث ایجاد آرتیفکت در طی سنجش می‌شود اما باید یادآور شد که تشخیص الکترونیکی و پردازش داده‌ها از تاثیر این خرده‌ها بر نتیجه نهایی جلوگیری می‌کند.

مشکلات گزارش شده و ملاحظات خریدفلوسیتومتری

از آنجایی که فلوسیتومتری نیاز به آموزش ویژه‌ای دارد، تولید کنندگان معمولا آموزش رایگان را در تعهد خود می‌دانند. گرچه آموزش اضافی و کار کردن مکرر با وسایل فلوسیتومتری در مهارت کاربران موثر است، اما دوره‌های خاصی برای تربیت تکنولوژیست‌های مشخص جهت انجام فلوسیتومتری ترتیب داده‌اند. قیمت وسایل وابسته به سخت افزار و نرم افزار رایانه بوده، استفاده برخی از منضمات اجباری نیست. برخی از مدل‌ها توانایی جدا کردن و مرتب کردن سلولی را داشته و برخی دیگر فاقد این خاصیت‌اند، لذا باید نیاز کنونی و اتی آزمایشگاه به این مدل‌ها را نیز مد نظر داشت.

فلوسیتومتری همچنین نیازمند معرف‌های (Reagents) خاصی هستند که معمولا از مراکز متعددی قابل خریداری هستند. از جمله ملزومات اضافی که می‌توان آن‌ها را به دستگاه فلوسیتومتر افزود. می‌توان به رایانه و چاپگر، نرم افزارهای اختیاری مرتبط با آزمایشات مربوط به DNA، ایمونوفوئورسانس، قطعات مربوط به جلوگیری از پخش مواد مضر و خنک کننده‌های دستگاه اشاره نمود. در مورد میزان تعهد خدمات حتما باید با فروشنده دستگاه مذاکره نمود. معمولا هزینه تعهد خدمات حدود ۱۴ – ۱۱ درصد هزینه خرید دستگاه برآورد می‌شود و فقط توسط سازنده دستگاه در دسترس قرار می‌گیرد زیرا قطعات مربوطه عموما از پیچیدگی خاصی برخوردارند. هزینه معرف‌ها که بخش مهمی از هزینه‌ها را شامل می‌گردد را نیز باید در نظر داشت.

مشکلات گزارش شده و ملاحظات خریدفلوسیتومتری

مشکلات گزارش شده و ملاحظات خریدفلوسیتومتری و استفاده بالینی فلوسیتومتری در نیمه  دوم دهه‌ی ۱۹۷۰ آغاز شد. پیشرفت در سیستم‌های الکترونیکی و ریز پردازنده‌های اضافی سبب شد تا فلوسیتومترهای رایج قادر به ارزیابی حداقل ۹ – ۸ پارامتر گردند. این مجموعه شامل دو فاکتور پراکندگی نور، ۴- ۳ عامل کروموژنیک و ۳ فاکتور ایمونوفلوئورسانس است. نرم افزارهای سنجش داده‌ها مرتباً جدید شده و برای بهبود طبقه بندی و سنجش داده‌ها مورد استفاده می‌گیرند. سیستم‌های خودکار آماده‌گر نمونه جدید، زمان آماده سازی را از یک تا دو ساعت به ۱۰ دقیقه یا کمتر کاهش می‌دهند. محققان نشان داده‌اند که تکنولوژی فلوسیتومتری از منابع لامپ هلیوم نئون ارزان و تکنیک رنگ فلوئورسانس استفاده می‌کند را می‌توان با وسیله‌ای حساس، سریع و مقرون به صرفه جهت ردیابی، تشخیص و تعیین باکتری‌ها و آزمایشات آنتی بیوگرام وفق داد.

شایع‌ترین درخواست بالینی استفاده از فلوسیتومتری، انجام شمارش لنفوسیتی  در خون محیطی بیماران HIV مثبت جهت تعیین درجه و پایش متوالی آن است.

یکی دیگر از کاربردهای تحقیقاتی روش فلوسیتومتری، مطالعه پلاکت‌ها برای ردیابی آنتی بادی‌های ضد پلاکتی در بیماری‌های خود ایمنی است. هدف یکی از مطالعات دیگر، تعیین فعالیت پلاکت‌هایی است که در زمان برخورد خون با پروتزهای عروقی یا سطح وسایل پزشکی از جمله دستگاه‌های که در زمان بای پس قلبی – ریوی یا واحدهای همودیالیز دستخوش تغییر می‌گردند. اگر چه فلوسیتومتری قادر است DNA سلول توموری را مورد سنجش قرار دهد، لیکن روش داخلی جهت استفاده از این اندازه‌گیری بدون سنجش دیگر آنتی ژن‌های بیولوژیک سلولی محدودیت‌هایی دارد. شمارش دستی رتیکولوسیت‌ها از دقت کافی برخوردار نیست، به همین جهت علی رغم زمان طولانی انکوباسیون و وقت گیر بودن روند آزمایش، تعیین تعداد رتیکولوسیت‌ها با استفاده از تیازول نارنجی جهت نشان دار کردن رتیکولوسیت‌ها به روش فلوسیتومتری تدریجاً جایگزین روش دستی خواهد شد. به علاوه امروزه روش‌ها و دستگاه‌هایی در زمینه فلوسیتومتری طراحی شده‌اند که در آن‌ها استفاده از لیزرهای آرگون و اورانیوم به عنوان ماده رنگ کننده RNA قادر است تا با سرعتی بالاتر از روش‌های میکروسکوپیک، اندازه سلول و محتوای RNA آن را معین نماید. این دستگاه‌ها هنوز مراحل تحقیقاتی را طی نموده به صورت انبود وارد حیطه‌های آزمایشگاه‌های بالینی نشده است.

درباره‌ی تیم ورود داده 2

همچنین ببینید

اصول عملکرد دستگاه فلوسیتومتر

دستگاه فلوسیتومتر شامل ۳ بخش اصلی است: بخش وابسته به مایع که سلول‌ها را به اتاق سنجش هدایت می‌کند، سیستم نوری شامل وسایل ردیابی و بخش سنجش که نشان دادن داده‌ها را بر عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *