خانه > مقالات آزمایشگاه > هود > هود  اسید پر کلریک

هود  اسید پر کلریک

هود  اسید پر کلریک

کسانی که با اسید پرکلریک یا پر کلرات‌ها کار می‌کنند به علت خطر این مواد باید از ایمنی بالایی برخوردار شوند. طراحی هود  اسید پر کلریک  به نحوی است که از تجمع رسوبات اسید پرکلریک و تماس با موادی که با آن واکنش شدید و انفجاری دارند جلوگیری می‌کند. هود اسید پر کلریک که برای اسید پرکلریک داغ طراحی شده‌اند برای دیگر مواد نباید مورد استفاده قرار گیرند. این هودها باید با نشانه‌ای مشخص شوند که فقط مختص شناسایی اسید پرکلریک می‌باشند.

هودهای پرکلریک با لایه‌ای از استیل ضد زنگ یکپارچه که به اسید مقاوم است یا با لایه‌ای از PVC پوشیده شده‌اند – گوشه‌های لایه پوششی باید کوچک بوده و پاک کردن آن راحت باشد. جهت جلوگیری از افزایش رسوبات پرکلریک در هود و مجاری هودهای پرکلریک باید به سیستمی مجهز باشند که توسط آب تمامی قسمت‌های داخلی هود و مجراها شسته شوند.

این سیستم ممکن است دستی یا خودکار عمل کند به‌طوری که در آخر هر مرحله از کار ۳۰-۲۰ دقیقه شستشو انجام شود. البته ترکیبی از هر دو سیستم ارجح است زیرا علاوه بر شستشوی خودکار در هر زمان که نیاز باشد، کاربر می‌تواند شستشو را انجام دهد.

مجراها نیز باید از استیل ضد زنگ یا PVC باشند. در هنگام وصل کردن سیستم باید دقت شود که از اتصالات ارگانیک استفاده نشود زیرا مواد ارگانیک با تماس با اسید پرکلریک بسیار قابل اشتعال و خطرناک شده، در عین حال ممکن است باعث خروج اسید پرکلریک از محل اتصال شوند. در چنین حالتی در صورت وجود گرما، ممکن است خارج از مجرا انفجار صورت گیرد. بهترین روش برای جفت کردن اتصال ذوب قسمت‌های استیل با هم است این کار به روش heliarc welding صورت می‌گیرد که روش گران قیمتی است. مواد هیدروکربنی فلوئورینه شده در مواردی که روش بالا ممکن نیست جهت جفت کردن درزها بکار می‌روند.

بهتر است که پوشش داخلی هودها طوری باشد که تولید جرقه نکنند. هیچ عامل مستعد کننده انفجار نیز نباید موجود باشد. PVC  نیز می‌تواند بجای استیل ضد زنگ بکار رود ولی در مقابل آتش مقاومت کمتری دارد. البته اگر مجرا با مواد مقاوم آتش پوشیده شده باشد، این مشکل جدی نخواهد بود.

مجرای خروجی اسید پرکلریک باید کمترین پیچ و خم ممکن را داشته و کوتاه‌ترین مسیر به سقف را طی کند. نباید مسیر افقی داشته باشد و حداکثر شیب‌های ۷۰ تا ۸۰ درجه را باید طی کند.

تماس لبه‌ها یا قسمت‌های دیگر پروانه‌های خارج کننده که در تماس با اسید پرکلریک هستند باید با PVC  یا تفلون و یا هر ماده مقاوم‌تر دیگر پوشش داده شوند. پروانه‌ای ارجح است که هیچ قسمتی از فیوم از درون موتور یا قسمت‌های الکتریکی آن نمی‌گذرد، دهانه خروجی باید حداقل ۱۰ تا ۱۵ فوت بالاتر از سقف قرار داشته باشد که از رسیدن ذرات اسید پرکلریک قبل از رقیق شدن توسط هوای خارجی به سقف جلوگیری شود. سیستم شستشو به پایین تمام قسمت‌ها از دهانه خروجی، گرفته تا مجرا وجود هوا را تمیز می‌کند.

کارمندان باید خطرات احتمالی و راه‌های صحیح کار کردن با این مواد را بدانند و این آموزش باید مثبت و در جهت افزایش کار آیی و ایمنی باشد نه در جهت ترساندن پرسنل.

همچنین ببینید

ملاحظات خرید در هودهای بخار

ملاحظات خرید در هودهای بخار از آنجایی که هودهای بخار شیمیایی جز رایج‌ترین وسایل آزمایشگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *